Nowy numer 24/2021 Archiwum

Anielskie święto w Rycerce

"Któż jak Bóg!" - to zawołanie Św. Michała Archanioła jest zarazem jego imieniem. Patron Michalitów obwieszcza chwałę Boga. I jest gotów nawet walczyć o należną Bogu cześć.

W obecności licznych kapłanów i wiernych  w Rycerce Górnej, w kaplicy domu rekolekcyjnego „Michael”, odbyło się poświęcenie tryptyku ołtarzowego. Poświęcenia dokonał ks. Kazimierz Radzik, przełożony generalny  Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. W uroczystości uczestniczyli też członkowie michalickiej wspólnoty skupiającej osoby świeckie w naszej diecezji: Rycerstwa Świętego Michała Archanioła.


- Autorem tryptyku jest Piotr Kłosek ze Szczyrku. W centralnym obrazie widzimy Matkę Bożą. To przypomnienie apelu, który jeszcze w czasach zaborów formułował nasz założyciel, bł. ks. Bronisław Markiewicz. Pragnął on, aby wizerunek Matki Bożej, Królowej Polski, stał się narodowym godłem Polaków. Mówił też, że Maryi powinien towarzyszyć św. Michał Archanioł i św. Andrzej Bobola. Prawie tak jest i u nas, tylko w miejscu św. Andrzeja Boboli mamy bł. ks. Markiewicza otoczonego przez dzieci. Chcemy, żeby tu towarzyszył w naszych modlitwach i wypraszał Boże błogosławieństwo – tłumaczy ks. Tadeusz Cader, dyrektor „Michaela”.


- Cieszę się, że mogę być z wami tu, gdzie ostatnio gromadzą się czciciele i rycerze św. Michała Archanioła z diecezji bielsko-żywieckiej – podkreślał ks. generał Kazimierz Radzik.  – Czcimy dziś Św. Michała Archanioła, ale świętujemy także niezwykle ważny dla michalickiej rodziny jubileusz setnej rocznicy narodzin dla nieba ks. Markiewicza. Ważnym elementem naszej duchowości, którą wskazał nam założyciel jest szerzenie kultu aniołów i archaniołów, a szczególnie naszego patrona św. Michała Archanioła. Chciałbym, aby pod jego opieką udało się w Rycerce stworzyć „klinikę dusz” – miejsce, w którym dobrze przygotowani kapłani będą mogli służyć pomocą w sferze duchowej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama