Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Pałac Kotulińskich jak nowy

Zabytkowy obiekt otrzymał nagrodę za wzorowe przywrócenie do dawnej świetności

W XVI Edycji Konkursu „Modernizacja Roku” wśród nagrodzonych obiektów znalazł się Pałac Kotulińskich - odrestaurowany w Czechowicach-Dziedzicach gmach wraz z otoczeniem parkowym. Obecnie znajduje się tu luksusowy hotel i dwie restauracje, z których jedna powstała w budynku odtworzonym od fundamentów na podstawie starych planów. Rezydencja stała się prawdziwą perełką architektoniczną, a park przypomina ten sprzed blisko trzech wieków.

Obiekt otrzymał też nagrodę specjalną od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za przystosowanie zespołu pałacowo-parkowego do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych.

Nagrodzeni zostali tym samym wykonawcy prac budowlanych, projektowych i konserwatorskich: ZAP Pracownia Projektowa Zofia i Piotr Wawrzyńczyk z Bielska Białej; Firma P.P.U.H. AKCES Brunon Kieloch z Czechowic-Dziedzic; Zakład Tynkarsko-Sztukatorski „LINIA” Wiesław Mrowiec z Trzebini.

"Pałac Kotulińskich" to XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy usytuowany w dzielnicy Bażaniec w Czechowicach-Dziedzicach. Obok głównego kompleksu zabudowań znajduje się tu także m.in. kręgielnia. Późnobarokowy park położony tuż przy Pałacu Kotulińskich, został zaprojektowany na planie prostokąta. Znajduje się w rejestrze założeń ogrodowych w Polsce. W parku można podziwiać kilka okazałych drzewostanów: dwa wiązy szypułkowe, buki pospolite, dęby szypułkowe, graby pospolite i klony polne. Od frontu pałacu wysadzono lipy drobnolistne.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma