Związkowcy ufundowali jedną ze stacji Golgoty Beskidów
Główne obchody 32. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” na Podbeskidziu odbyły się w tym roku na Matysce w Radziechowach. Wzięły w nich udział delegacje organizacji związkowych z całego regionu.
Najpierw związkowcy modlili się przy stacjach Drogi Krzyżowej – Golgoty Beskidów. W artystycznym dziele prof. Czesława Dźwigaja z Krakowa mają również swój udział. Wzniesiona pod samym szczytem Matyski stacja XII przedstawiająca śmierć Pana Jezusa na krzyżu jest wotum wdzięczności Bogu, ufundowanym przez podbeskidzką „Solidarność” na 30-lecie związku. – Inicjatywa wyszła z Żywca, a pomysł należy do komisji zakładowej „Solidarności” Browaru. Poparli tę myśl wszyscy członkowie z regionu, by w ten sposób wyrazić Bogu nasza wdzięczność za wszystko, czego doświadczyliśmy w ciągu 30 lat „Solidarności”. To będzie także na przyszłość miejsce naszych spotkań i zawierzania Bogu naszych problemów – mówił Marcin Tyrna, przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” w dniu poświęcenia Golgoty Beskidów przez biskupa Tadeusza Rakoczego w 2009 roku.
Zgodnie z tą obietnicą członkowie „Solidarności” spotkali się więc na Matysce. Uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej pod Krzyżem Jubileuszowym na szczycie Matyski przewodniczył kapelan „Solidarności” ks. prałat Zbigniew Powada, a homilię wygłosił ks. prof. Tadeusz Borutka, który wskazał na dorobek „Solidarności” i mówił o czekających ją ważnych zadaniach w dalszym kształtowaniu polskiej rzeczywistości społecznej. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele parlamentarzystów i władz samorządowych, a także mieszkańcy. Byli reprezentanci Związku Podhalan – ze sztandarem i zespołem „Grojcowianie”, a także przedstawiciele stowarzyszenia „Dzieci Serc”, które podejmuje na Matysce liczne inicjatywy patriotyczne, religijne i integracyjne. Wśród gości był też Alojzy Pietrzyk – legendarny szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
W przemówieniu wygłoszonym po Mszy św. Marcin Tyrna, przewodniczący zarządu regionu podbeskidzkiej „Solidarności” zwrócił uwagę na fakt, że obecna sytuacja w Polsce w niczym nie przypomina tego, o co w swoich postulatach 32 lata temu upominała się „Solidarność”. Przewodniczący Tyrna wezwał związkowców, by w swoich środowiskach działali w obronie tamtych wartości i ratowali przed zaprzepaszczeniem to, co z takim trudem zdobyli ich poprzednicy.
Na zakończenie uroczystości przy stacji XII Golgoty Beskidów złożonyy został kosz biało-czerwonych kwiatów.