Nowy numer 24/2021 Archiwum

Czciciele na granicy

To było już kolejne takie spotkanie na moście Przyjaźni w Cieszynie, łączącym polski i czeski brzeg Olzy. W pierwszą niedzielę września przyszli tu pielgrzymi z obu krajów, by razem oddać cześć świętemu rodakowi.

Na czele pątników z diecezji bielsko-żywieckiej z cieszyńskiego kościoła św. Marii Magdaleny szli biskupi: Tadeusz Rakoczy i Piotr Greger, ks. inf. Władysław Fidelus, a także liczni kapłani i siostry zakonne. Wśród wiernych byli przedstawiciele różnych części diecezji w strojach regionalnych i ze sztandarami. 
Na moście czekali na nich pielgrzymi z diecezji ostrawsko-opawskiej – z kapłanami oraz biskupem diecezji ostrawsko-opawskiej Františkiem Lobkowiczem. 


Po powitaniu pasterzy obu diecezji wszyscy już razem wyruszyli do kościoła Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie. Takie pielgrzymowanie przez granicę odbywa się od czasu kanonizacji św. Melchiora Grodzieckiego w 1995 r. Co roku zmienia się jedynie kierunek wspólnej procesji. 
– Ci, którzy noszą w sobie pamięć bolesnych podziałów i surowych restrykcji przygranicznych w dobie komunizmu, odczuwają radość, że możemy wspólnie iść przez graniczny most. To, co nas kiedyś dzieliło, dziś nas łączy i wbogaca, a zamiar budowania świata bez prawa Bożego okazał się iluzoryczny. I nie mogło być inaczej – mówił biskup Rakoczy podczas Eucharystii, przypominając słowa Jana Pawła II z pielgrzymki do Czech i podkreślając, że to spotkanie łączy wiernych obu diecezji w budowie życia w wierności Bogu. 


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama