Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pamiętali o Westerplatte Południa

Nie zniechęcił ich chłód i deszcz. 1 września mieszkańcy Węgierskiej Górki i zaproszeni goście pamiętali o bohaterskich obrońcach z 1939 r.

 

- Przyjeżdżam tu co roku. To dla mnie wielkie wydarzenie. Jestem tak wzruszony, że trudno mi zabrać głos... Wracają wspomnienia z tamtego okresu...  Ale też za każdym razem wzrusza mnie patriotyczna młodzież i mieszkańcy całej gminy Węgierska Górka, którzy są tu tak licznie co roku - powiedział „Gościowi” kapitan Stefan Gorczakowski, jeden z trzech żyjących obrońców Węgierskiej Górki.

Kapitan Gorczakowski był gościem uroczystości upamiętniających 73. rocznicę bohaterskiej obrony tej miejscowości, które odbyły się tradycyjnie przy forcie „Wędrowiec”. Pierwsza taka uroczystość miała tu miejsce 50 lat temu, w 1962 roku. Tegoroczną rozpoczął przemarsz delegacji, pocztów sztandarowych i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza na teren fortu. Tutaj za bohaterów II wojny światowej modlono się podczas Mszy św., koncelebrowanej przez ks. prałata Stanisława Bogacza, proboszcza parafii św. Katarzyny w Cięcinie, ks. kan. Jacka Jaskiernię z parafii MB Częstochowskiej w Żabnicy i ks. Andrzeja Guta, kapelana Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

O obrońcach Węgierskiej Górki przypomnieli w czasie programu artystycznego także uczniowie miejscowej szkoły podstawowej, noszącej imię bohaterów z 1939 roku.

Wśród gości rocznicowych obchodów byli m.in. poseł PiS Stanisław Pięta, samorządowcy wszystkich szczebli, a także działacze ogólnopolskiego Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych ze swoim prezesem Waldemarem Bocheńskim, którzy wręczyli honorowe odznaczenia osobom zaangażowanym w kultywowanie pamięci o żołnierzach walczących na terenie Węgierskiej Górki przed 73 laty.

Uroczystości zakończyły Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową.

W 1939 roku system fortów w Węgierskiej Górce miał opóźniać ruchy wojsk hitlerowskich. Między 1 a 3 września, mimo ogromnej przewagi liczebnej i technicznej, Niemcy ponieśli straty szacowane na 200-300 ludzi. 2 września z walki wycofały się forty „Waligóra", „Wąwóz" i „Włóczęga". Do 3 września rano atak Niemców odpierał fort „Wędrowiec". Ze względu na miażdżącą przewagę militarną wroga i bohaterski opór Polaków, obrona Węgierskiej Górki zwana jest mianem Westerplatte Południa.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy