Nowy numer 39/2023 Archiwum

Wojewódzki wieniec w Kozach

Kłosy zbóż i kwiaty w różnorodnych kompozycjach były ozdobą dożynek.

W gminie Kozy odbyły się tegoroczne, organizowane już po raz trzynasty – dożynki województwa śląskiego. Dziękczynieniu za chleb w koziańskim kościele Świętych  Apostołów Szymona i Judy Tadeusza przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy, który pobłogosławił przyniesione plony. Dożynkowy chleb – w uroczystym obrzędzie dożynkowym – ponieśli starostowie Maria i Stefan Haczkowie. Przywołanie ludowych tradycji i folklorystyczną oprawę ceremonii zapewnił zespół regionalny „Kozianie”, a całość poprowadziła Małgorzata Kiereś, etnograf z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

Głównym uroczystościom towarzyszyły liczne koncerty i imprezy, w tym m.in. jarmark wyrobów rzemiosła ludowego i produktów pszczelarskich, piknik zbożowy: wystawy kwiatów i okazów wyhodowanych przez rolników w tym roku.

Dożynkowej tradycji sprostały też uczestniczki konkursu na najpiękniejszy wieniec. Ich dzieła jury oceniało w kilku kategoriach, osobno wybierając najładniejszy wieniec płaski, wieniec-koronę oraz kompozycje. Najwyżej ocenione zostały wieńce wykonane przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Międzyrzecza Dolnego, Babic i Malca.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy