Nowy numer 38/2023 Archiwum

Cały powiat pod Grojcem

Pyszności beskidzkiej kuchni, popisy artystyczne lokalnych zespołów, pokazy umiejętności strażaków, policjantów i żołnierzy, a nawet... doświadczenia z użyciem ciekłego azotu! Wiele atrakcji przygotowali mieszkańcy powiatu żywieckiego dla swoich gości.

Amfiteatr pod Grojcem w Żywcu po raz drugi gościł uczestników Dni Powiatu Żywieckiego – imprezy cieszącej się coraz większą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Każda gmina powiatu starała pokazać się z jak najlepszej strony. A co poza przyrodą przyciąga gości w Beskid Żywiecki? Kuchnia!

Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Panie zapraszały do próbowania specjałów, które coraz rzadziej goszczą na beskidzkich stołach, a które chciałyby ocalić od zapomnienia. Motywacją dodatkową był Powiatowy Przegląd Potraw Regionalnych „Próbowacka Jodła Beskidzkiego”. Potrawy przygotowane przez gospodynie oceniano w pięciu kategoriach, a swoje dania przedstawiło do oceny 14 Kół Gospodyń Wiejskich.

W kategorii zup zwyciężyło KGW Bierna z zupą fasolową z ziemniakami; w kategorii potrawy mięsne – KGW Glinka za mielone w tarciźnie w sosie grzybowym; w napojach i nalewkach – KGW Rajcza za nalewkę z kwiatu czarnego bzu, w ciastach – KGW Rychwałd za kołacz razowy z serem. Atrakcją powiatowego święta była także możliwość lotu balonem pod żywieckim niebem oraz występy zespołu „Pilsko” i ich gości – folklorystycznej grupy „Tofas” z Turcji oraz gwiazdy wieczoru – formacji „The Postman”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy