Nowy numer 08/2024 Archiwum

Meksyk na niedzielny finał

Meksykańskie pielgrzymowanie muzyczne zakończyło tegoroczny cykl Sierpniowych Niedzielnych Koncertów w Andrychowie.

- Zastanawialiśmy się jak publiczność przyjmie ten szczególny, ostatni w tym roku koncert w naszym cyklu sierpniowych niedziel w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II - mówi Zbigniew Przybyłowicz z andrychowskiego Centrum Kultury i Wypoczynku. - Zaprosiliśmy sopranistkę: Julietę Gonzalez-Springer i pianistkę Barbarę Hawling. Panie przygotowały program „Mexico Peregrino” z repertuarem pieśni wybitnych kompozytorów meksykańskich, hiszpańskich i latynoamerykańskich.

Koncert był wyjątkowy z jeszcze jednego powodu - był czterdziestym w dziewięcioletniej historii.

A andrychowska publiczność - jak zwykle - bardzo ciepło przyjęła obie wykonawczynie. Koncert prowadziła sama Julieta Gonzalez, która przybliżyła słuchaczom historie śpiewanych przez siebie utworów, wplatane w dzieje Meksyku i Ameryki Południowej oraz sylwetki najwybitniejszych kompozytorów latynoskich.

Julieta Gonzalez pochodzi z Meksyku. Współpracuje z zespołami i muzykami ze Szwajcarii, Francji, Meksyku i Polski. Obecnie na stałe współpracuje z zespołem wrocławskich kameralistów „Cantores Minores Wratislavienses”. Występuje także jako solistka z muzykami i zespołami wykonującymi muzykę dawną.

- Od lat nie opuściłam ani jednego koncertu z tego cyklu - mówi Maria Babińska z Andrychowa. - W tym roku nawet wnuki ze mną chodziły. Mieliśmy tu wspaniałą ucztę muzyczną. Najpierw kwartet smyczkowy, potem kapela góralska i wreszcie - zespół akordeonistów. Bardzo mile mnie zaskoczył zwłaszcza ten trzeci koncert - akordeon kojarzy się raczej głównie z weselnym muzykowaniem. A tu naprawdę w pełni pokazano nam możliwości tego instrumentu.

- Co roku zazwyczaj przychodziliśmy na wszystkie koncerty. W tym roku mamy możliwość posłuchać dopiero tego ostatniego - mówią Ewa i Lesław Najborowie. - Wiemy, że warto. Repertuar niedziel jest zawsze bardzo zróżnicowany; daje możliwość posłuchania, a czasem wręcz poznania bardzo zróżnicowanych gatunków muzycznych.

- Co roku staramy się, by program był różnorodny - dodaje Zbigniew Przybyłowicz. - Tym razem najwięcej słuchaczy przyciągnęła Folk Kapela Góralska Hora z programem: „Góralskie nuty z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski”.

Podczas tego koncertu zebrano także 2 tys. zł na wózek inwalidzki dla Szymona cierpiącego na dystrofię mięśniową. - Cieszę się, że udało się połączyć osobę Papieża z koncertami i pożytecznym celem charytatywnym - mówi Zbigniew Przybyłowicz.

Co tydzień publiczność szczelnie wypełniała salę koncertową. Przychodziły wszystkie pokolenia.

Pierwsze Sierpniowe Niedzielne Koncerty andrychowskie Centrum Kultury i Wypoczynku i parafia św. Stanisława  - przygotowali w 2004 roku - w 5. rocznicę nadania Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Honorowego Obywatelstwa Miasta Andrychowa. Od tego czasu organizują je nieprzerwanie - od zeszłego roku koncerty dedykują już: Błogosławionemu Papieżowi.

Koncertom towarzyszyła wystawa fotografii Adama Bujaka: „Kraków Jana Pawła II”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy