• facebook
 • rss
 • Brzmi znajomo

  ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 25.07.2017 12:48

  Czechowice zbudują bibliotekę. Inwestycja budzi wątpliwości. Czy słusznie?

  Sprawa jest wstydliwa. Sąsiednie, wiejskie gminy, od niepamiętnych czasów mają swoje książnice, które są nie tylko kuźnicami wiedzy, ale i sercem tradycji oraz rodzimej kultury. Bardzo często są to budynki, które już z zewnątrz nie tylko zachęcają do wejścia, ale są też świadectwem troski mieszkańców i włodarzy.

  Tymczasem w Czechowicach-Dziedzicach, mieście, które ma ponad 35 tys. mieszkańców, starania o bibliotekę trwają od wielu lat. To znaczy: biblioteka miejska istnieje, ale mieści się w kilku niewielkich oddziałach, w przypadkowych i nie zawsze odpowiednio przystosowanych miejscach, ciasnych klitkach, w których czytelnie mieszczą ledwie kilka półek i stolików czytelniczych.

  I oto marzenia zaczynają się spełniać. Władze miasta podjęły nareszcie decyzję o wzniesieniu budynku bibliotecznego z prawdziwego zdarzenia. Ma to kosztować 9 mln zł. Są duże szanse na dofinansowanie z ogólnopolskich programów dotyczących bibliotek.

  Tymczasem jeden z członków rady miejskiej podczas sesji, w czasie której podjęto stosowną uchwałę, zgłosił publicznie wątpliwość, czy Czechowicom potrzebna jest biblioteka kosztująca 9 milionów i czy nie lepie byłoby przeznaczyć te pieniądze na inne cele, skoro czytelnictwo spada, a zawód bibliotekarza jest w zaniku.

  - 65 proc. obywateli nie czyta książek - argumentował rajca, którego nazwiska przez litość nie wspomnę, bo wieść takiej retoryce wcisnęła mnie w fotel. Najpierw dlatego, że tego rodzaju wystąpienia brzmią znajomo. W Ewangelii czytamy o namaszczeniu Jezusa drogocennym olejkiem, podczas którego jeden z uczniów - którego imienia również przez litość nie wspomnę - pyta, czy nie lepiej byłoby ów olejek sprzedać, a pieniądze rozdać ubogim.

  Po wtóre logika tego rodzaju argumentacji jest wielce dyskusyjna. Bowiem spadek czytelnictwa chyba raczej powinien mobilizować do intensyfikacji działań bibliotecznych niż ich ograniczenia. Podobnie myśląc, można apelować: nie budujmy dróg, bo ludzie giną w wypadkach. Ale czy to ma sens?

  Nie wiem, skąd pan radny ma informacje o zaniku zawodu bibliotekarza. Wiem natomiast, jaka jest różnica między biedakami a ludźmi sukcesu. Biedacy mają wielkie telewizory, a ludzie sukcesu - duże biblioteki. Nie ja to wymyśliłem, ale coś w tym jest. Życzę Czechowicom zasobności i sukcesów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół