• facebook
 • rss
 • Bielscy monarchowie już gotowi

  Urszula Rogólska

  dodane 02.01.2017 22:19

  Jan Bierówka - prezes bielskiej firmy "Befaszczot", Tomasz Lorek - aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej oraz Wacław Sobieraj, bielski artysta malarz, wcielą się w tym roku w role mędrców podczas 6. Orszaku Trzech Króli w Bielsku-Białej!

  W piątek, 6 stycznia 2017 roku, po raz szósty, ulicami Bielska-Białej przejdzie Orszak Trzech Króli pod hasłem "Pokój i Dobro"!

  Dziś swoje stroje przymierzali bohaterowie tego wyjątkowego kolędowania ulicznego. W tym roku w ich role po raz pierwszy wcielą się: Jan Bierówka - prezes bielskiej firmy "Befaszczot" i Tomasz Lorek - aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej oraz - po raz czwarty - Wacław Sobieraj, bielski artysta malarz. Wielu najmłodszych uczestników orszaku nie wyobraża sobie już kolędowania bez pana Wacława - brodatego króla Kacpra, rozdającego im cukierki na bielskim Rynku!

  Podobnie jak w ubiegłym roku, orszakową Świętą Rodzinę stworzy rodzina Anny i Andrzeja Sawickich z dziećmi: Stasiem, Frankiem, Łucją i najmłodszym, niespełna półtorarocznym Józiem, który będzie małym Jezusem.

  O ich stroje zadbały Jolanta Nikiel i Irena Olma.

  Każdy - bez względu na jakiekolwiek różnice - jest zaproszony do tego, by włożył na głowę koronę, wziął do ręki śpiewnik, przygotowany przez organizatorów i ruszył w jednoczącym wszystkich marszu z kolędami na ustach!

    Tegoroczni królowie z Ireną Olmą (z prawej) i Jolantą Nikiel
  Urszula Rogólska /Foto Gość

  Bielskie kolędowanie uliczne rozpocznie Msza Święta sprawowana o 10.30 pod przewodnictwem biskupa Piotra Gregera w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach. O 11.45 orszak - który poprowadzą królowie jadący w bryczce - rozpocznie się formować i przejdzie ulicami: Wrzosową, Cieszyńską, przez Rondo Hulanka i dalej znowu Cieszyńską aż na Rynek starego miasta. O 12.30 kolędowanie poprowadzi tu zespół "Dzień Dobry".

  Na wysokości siedziby Telekomunikacji tradycyjną bitwę stoczą między sobą przebrani za anioły i diabły gimnazjaliści i licealiści Zespołu Szkół Zgromadzenia Córek Bożej Miłości.

  Podczas kolędowania zostanie rozstrzygnięty misyjny konkurs plastyczny. Natomiast uczestnicy diecezjalnych rorat "Odkrywcy skarbów" poznają nazwiska szczęśliwców, którzy otrzymają główną nagrodę - udział w diecezjalnej pielgrzymce!

  Każdy uczestnik może liczyć na ciepłą grochówkę - za dobrowolną ofiarę. Ciepły posiłek i napoje będzie można także zakupić w przygotowanych na rynku stoiskach.

  Jak podkreśla Irena Olma z Akcji Katolickiej, inicjatorka bielskich orszaków i ich główna organizatorka, Orszak nie mógłby się odbyć bez wielkiego zaangażowania rzeszy bielszczan, wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii diecezjalnej, a przede wszystkim pomocy prezydenta miasta Jacka Krywulta i instytucji miejskich, z Bielskim Centrum Kultury i dyrektorem Władysławem Szczotką na czele.

    Ulubieniec najmłodszych uczestników orszaku w Bielsku-Białej - Wacław Sobieraj, jako król Kacper przybędzie po raz czwarty
  Urszula Rogólska /Foto Gość

  W Święto Objawienia Pańskiego, w piątek 6 stycznia, orszaki i korowody Trzech Króli przejdą także ulicami: Cieszyna, Oświęcimia, gminy Porąbka, Skoczowa, Rajczy, Witkowic, Zabrzega oraz - po raz pierwszy - Żywca.

  W papierowym bielsko-żywieckim "Gościu" nr 2 "bielscy mędrcy": Jan Bierówka, Tomasz Lorek i Wacław Sobieraj opowiedzą w jaki sposób dołączyli do orszaku w tak niezwyczajnej roli i czym dla nich jest udział w tym święcie.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół