• facebook
 • rss
 • Drzwi zamknięte - czas otworzyć serce

  ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 13.11.2016 13:57

  Podsumowanie obchodów Jubileuszu Miłosierdzia w andrychowskim kościele stacyjnym św. Macieja.

  Triduum modlitewne, w którym uczestniczyli wierni z całego dekanatu, Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera oraz oratorium o Bożym Miłosierdziu zakończyły obchody nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w Andrychowie.

  − Parafia zatętni nowym życiem − uważa proboszcz i dziekan andrychowski ks. prałat Stanisław Czernik. − To był czas łaski dla Kościoła, by uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i czytelniejszym. Ilu ludzi doznało szczęścia z pojednania z Bogiem? − dodaje.

  Andrychowski kościół św. Macieja był jednym z sześciu w diecezji, w którym w ramach Jubileuszu Miłosierdzia biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel ustanowił Bramę Miłosierdzia. Zakończenie obchodów jubileuszowych było zarazem jej symbolicznym zamknięciem.

  − Zamknięcie bram nie ogranicza zasięgu i mocy Bożego Miłosierdzia − mówił w okolicznościowym kazaniu bp Piotr Greger. − Zamykamy bramy, ale otwieramy nasze serca jeszcze bardziej wrażliwe na potrzeby drugiego człowieka.

  Brama Miłosierdzia prowadziła do kościoła św. Macieja w Andrychowie.   Brama Miłosierdzia prowadziła do kościoła św. Macieja w Andrychowie. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Na zakończenie Mszy św. ks. biskup odmówił modlitwę dziękczynną. Po niej wierni odśpiewali pieśń uwielbienia Maryi − „Magnificat”. Akt ten był jedynym, symbolicznym znakiem „zamknięcia” bramy. Stanowiły ją główne drzwi wejściowe do świątyni, oznaczone specjalnymi planszami, informującymi o Jubileuszu Miłosierdzia oraz o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, w przypadku wejścia do kościoła właśnie przez te, oznaczone drzwi.

  Nie sposób zliczyć wiernych, którzy duchowo skorzystali z tego przywileju. Zapewne są wśród nich nie tylko mieszkańcy Andrychowa, ale również okolicznych miejscowości, przybywający tutaj, by skorzystać z posługi kapłańskiej w funkcjonującym tutaj stałym konfesjonale.

  Mszę św. koncelebrowali z bp. Piotrem Gregerem księża z sąsiednich miejscowości.   Mszę św. koncelebrowali z bp. Piotrem Gregerem księża z sąsiednich miejscowości. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Mszę św. na zakończenie Jubileuszu odprawiono w Andrychowie w sobotę 12 listopada wieczorem. Uczestniczyło w niej kilkudziesięciu kapłanów z dekanatów andrychowskiego, kęckiego i międzybrodzkiego, ponad stu ministrantów i liczna rzesza wiernych.

  Przybywali oni tutaj także w ciągu trzech poprzedzających uroczystość dni, by uczestniczyć we wspólnym czuwaniu, połączony z katechezą o Bożym Miłosierdziu i z modlitwą.

  Uwieńczeniem obchodów Jubileuszu było oratorium o Bożym Miłosierdziu. Złożyły się nań recytowane i śpiewane teksty pism św. siostry Faustyny w wykonaniu zespołu Lumen.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół