Podsumowanie obchodów Jubileuszu Miłosierdzia w andrychowskim kościele stacyjnym św. Macieja.
Triduum modlitewne, w którym uczestniczyli wierni z całego dekanatu, Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera oraz oratorium o Bożym Miłosierdziu zakończyły obchody nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w Andrychowie.
− Parafia zatętni nowym życiem − uważa proboszcz i dziekan andrychowski ks. prałat Stanisław Czernik. − To był czas łaski dla Kościoła, by uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i czytelniejszym. Ilu ludzi doznało szczęścia z pojednania z Bogiem? − dodaje.
Andrychowski kościół św. Macieja był jednym z sześciu w diecezji, w którym w ramach Jubileuszu Miłosierdzia biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel ustanowił Bramę Miłosierdzia. Zakończenie obchodów jubileuszowych było zarazem jej symbolicznym zamknięciem.
− Zamknięcie bram nie ogranicza zasięgu i mocy Bożego Miłosierdzia − mówił w okolicznościowym kazaniu bp Piotr Greger. − Zamykamy bramy, ale otwieramy nasze serca jeszcze bardziej wrażliwe na potrzeby drugiego człowieka.
Brama Miłosierdzia prowadziła do kościoła św. Macieja w Andrychowie. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Na zakończenie Mszy św. ks. biskup odmówił modlitwę dziękczynną. Po niej wierni odśpiewali pieśń uwielbienia Maryi − „Magnificat”. Akt ten był jedynym, symbolicznym znakiem „zamknięcia” bramy. Stanowiły ją główne drzwi wejściowe do świątyni, oznaczone specjalnymi planszami, informującymi o Jubileuszu Miłosierdzia oraz o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, w przypadku wejścia do kościoła właśnie przez te, oznaczone drzwi.
Nie sposób zliczyć wiernych, którzy duchowo skorzystali z tego przywileju. Zapewne są wśród nich nie tylko mieszkańcy Andrychowa, ale również okolicznych miejscowości, przybywający tutaj, by skorzystać z posługi kapłańskiej w funkcjonującym tutaj stałym konfesjonale.
Mszę św. koncelebrowali z bp. Piotrem Gregerem księża z sąsiednich miejscowości. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Mszę św. na zakończenie Jubileuszu odprawiono w Andrychowie w sobotę 12 listopada wieczorem. Uczestniczyło w niej kilkudziesięciu kapłanów z dekanatów andrychowskiego, kęckiego i międzybrodzkiego, ponad stu ministrantów i liczna rzesza wiernych.
Przybywali oni tutaj także w ciągu trzech poprzedzających uroczystość dni, by uczestniczyć we wspólnym czuwaniu, połączony z katechezą o Bożym Miłosierdziu i z modlitwą.
Uwieńczeniem obchodów Jubileuszu było oratorium o Bożym Miłosierdziu. Złożyły się nań recytowane i śpiewane teksty pism św. siostry Faustyny w wykonaniu zespołu Lumen.