• facebook
 • rss
 • Cieszyn i Oświęcim pomaszerują dla życia

  Urszula Rogólska

  dodane 10.05.2016 11:15

  Na Marsze dla Życia i Rodziny, a po nich pikniki rodzinne, zapraszają wszystkich ich organizatorzy z Cieszyna i Oświęcimia. Święto rodzin na ulicach tych dwóch miast - już w niedzielę 15 maja!

  IV Chrześcijańskiemu Marszowi dla Życia i Rodziny w Cieszynie towarzyszy mu hasło: "Rodzina Szkołą Miłości". Jego organizatorem jest Wspólnota Mężczyzn w Modlitwie "Nikodem". Po raz pierwszy marsz odbywać się będzie w ramach cieszyńskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

  Marsz rozpocznie się w niedzielę 15 maja o 13.30 wystąpieniami na rynku, a po przejściu ulicami miasta zakończy piknikiem rodzinnym na dziedzińcu klasztoru sióstr boromeuszek Od 14.30 do 18.00). Będzie można wysłuchać świadectw wiary oraz koncertów zespołów "Effatha" i "Ziemia Cieszyńska"; organizatorzy ogłoszą także wyniki konkursu plastycznego dla dzieci: "Rodzina to szkoła miłości". Już tradycyjnie siostry przygotują dla wszystkich swoje najlepsze przysmaki kulinarne.

  Natomiast Oświęcim raz jeszcze przypomni o 1050. rocznicy Chrztu Polski i pomaszeruje w tym roku w obronie życia i rodziny pod hasłem "Chrześcijańska rodzina opoką Polski". Uczestnicy marszu są proszeni są o przybycie w historycznych strojach, nawiązujących do dziejów Polski.

  Marsz rozpocznie się o 13.15 w kościele św. Maksymiliana Mszą św., sprawowaną pod przewodnictwem biskupa Piotra Gregera. Pochód wyruszy ulicami miasta o 14.30, by o 15.15 dotrzeć na teren Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4. Tutaj odbędzie się rodzinny piknik – a w jego ramach m. in. inscenizacja Chrztu Polski, konkurs strojów historycznych i koncert zespołu Magdy Anioł (o 17.30).

  Nazajutrz 16 maja, w Oświęcimskim Centrum Kultury, od 11.30 do 15.00 zaplanowano sesję: "1050 lat chrześcijańskiego dziedzictwa siłą Narodu i Polskiej Rodziny".

  – Spotkanie to ma pokazać przełomowy wpływ Chrztu Polski i ponad tysiąca lat chrześcijaństwa na losy państwa, a szczególnie rodziny, stanowiącej o sile i trwałości wspólnoty narodowej – podkreśla Dorota Kinalczyk prezes Akcji Katolickiej w parafii św. Maksymiliana. – Prof. Krzysztof Ożóg powie o początku budowania naszej państwowości i wpływie wiary na kształtowanie rodziny. Ks. prof. Jacek Urban zaprezentuje – o przełomowych okresach dziejów Polski i rodziny na przestrzeni tysiąclecia, a ks. prof. Andrzej Zwoliński przedstawi obraz i sytuację rodziny na tle współczesnych wartości.

  Jeśli obowiązki pozwolą, gościem sesji będzie premier Beata Szydło, która patronuje wydarzeniu wraz z bp. Romanem Pindlem, Zbigniewem Starcem – starostą oświęcimskim oraz Januszem Chwierutem – prezydentem Oświęcimia.

  W Bielsku-Białej marsz odbędzie się w sobotę 11 czerwca. Będziemy jeszcze o nim informować.

  Jak było w ubiegłym roku w Oświęcimiu i Cieszynie? Obejrzyjcie nasze galerie zdjęć – poniżej.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół