• facebook
 • rss
 • Zdobyli trzeci krzyż

  Ks. Jacek Pędziwiatr

  dodane 06.03.2016 12:39

  Wierni parafii Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie odprawili nocną Drogę Krzyżową z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej pod krzyż Trzeciego Tysiąclecia na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej.

  Z kościoła-sanktuarium w piątkowy wieczór, 4 marca, punktualnie o 21.00 ruszyło w drogę 140 pątników w kamizelkach odblaskowych, zaopatrzonych w latarki czołowe.

  Wiernych prowadził ks. proboszcz Stanisław Morawa. Wraz z nim w drogę ruszyli także księża pracujący w parafii.

  Wierni szli w kilku mniejszych grupach, korzystając z chodników, by nie utrudniać ruchu. Każdy z nich otrzymał tekst tegorocznych rozważań do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

  Na jej podobieństwo pielgrzymi szli w ciszy, a zatrzymując się w miejscach wyznaczonych na stacje Drogi Krzyżowej, każdy z nich po cichu czytał swoje rozważania.

  Niewiele ponad godzinę zajęło im dotarcie do sąsiedniej parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. W tutejszym kościele hałcnowscy pątnicy zatrzymali się na krótką adorację.

  Milcząca procesja wyruszyła o 21:00.   Milcząca procesja wyruszyła o 21:00. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość − Była to także okazja nawiedzenia parafii-matki − wyjaśnia ks. proboszcz Stanisław Morawa. − Zanim w Hałcnowie powstała samodzielna parafia, jego mieszkańcy uczęszczali do kościoła w Komorowicach. Stąd także pochodzi Pieta hałcnowska, pierwotnie zdobiąca dawny kościół komorowicki, potem przeniesiona do kapliczki w Hałcnowie.

  Z Komorowic uczestnicy Drogi Krzyżowej przeszli obrzeżami Mazańcowic. Stąd wiaduktem przeszli nad drogą ekspresową do Cieszyna, by u kresu swojej pielgrzymki stanąć przy krzyżu na Trzech Lipkach. Tutaj zakończono nabożeństwo. Część pątników wróciła do Hałcnowa pieszo, część samochodami, którymi przyjechali po nich bliscy, dla pozostałych podstawiono także specjalny autobus.

  Tegoroczna Droga Krzyżowa z Hałcnowa na Trzy Lipki była już trzecim tego rodzaju nabożeństwem, dzięki któremu najbardziej wytrwali wierni mogli skompletować pielgrzymowanie do trzech wyjątkowych miejsc. Hałcnów, północna część Bielska-Białej, leży niemal dokładnie pośrodku trójkąta, wyznaczonego przez krzyże, zbudowane w Starej Wsi, na Hrobaczej Łące i na Trzech Lipkach na przełomie wieków i tysiącleci. W poprzednich latach z hałcnowianie odbyli już piesze pielgrzymki do Starej Wsi i na Hrobaczą Łąkę, w podobnej formule, wzorowanej na założeniach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. I choć dystans pokonywany przez hałcnowskich pątników jest znacznie krótszy, to jednak wciąż wiąże się ze sporym wysiłkiem i pozostawia w uczestnikach niezatarte przeżycia.

  Droga Krzyżowa Hałcnów - Trzy Lipki
  Gosc Bielsko-Zywiecki

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: HAŁCNÓW

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół