• facebook
 • rss
 • Parafia w Skoczowie z nowym proboszczem

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 14.02.2016 11:31

  W niedzielę, 14 lutego, odbyło się wprowadzenie ks. kan. Witolda Grzomby na urząd proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kanoniczne objęcie parafii poprowadził dziekan skoczowski, ks. kan. Ignacy Czader.

  Ks. dziekan Czader na wstępie Eucharystii odczytał dekret biskupa Romana Pindla, który z dniem 14 lutego 2016 roku ustanowił ks. kan. Witolda Grzombę proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, zwalniając go jednocześnie z obowiązków proboszcza parafii św. Marcina w Międzyrzeczu, a także duszpasterza rodzin dekanatu jasienickiego.

  - Nowy ksiądz proboszcz będzie wam głosił Słowo Boże, sprawował Eucharystię, słuchał waszych spowiedzi, błogosławił małżeństwa, chrzcił wasze dzieci. Będzie odwiedzał chorych i wraz z wami się modlił, gdy będziecie żegnać swoich bliskich zmarłych. Pod jego przewodnictwem będziecie umacniać i pogłębiać waszą wspólnotę parafialną. Proszę was, przyjmijcie go z otwartym sercem - mówił ks. kan. Czader, życząc nowemu proboszczowi, by Duch Święty uzdolnił go do podjęcia duszpasterskich zadań.

  Chwile później wręczył nowemu proboszczowi symboliczny znak: klucz do parafialnej świątyni. - Życzę, byś otwierał nim nie tylko drzwi tego kościoła, ale także serca skoczowskich parafian na Boga i jego łaskę - dodawał ks. kan. Czader.

  O swej otwartości zapewnili delegaci młodzieży oazowej i służby liturgicznej, a także rodzin skoczowskiej parafii, którzy powitali nowego proboszcza z kwiatami, przynosząc też bochen chleba.

    Ks. kan. Witolda Grzombę powitała także delegacja rodzin skoczowskiej parafii
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  Ks. kan. Grzomba, po przyjęciu dekretu, ucałowaniu bochna chleba i przekazaniu klucza, zwrócił się do parafian, przypominając, że jako duszpasterz staje w tym kościele, przy tej samej ambonce ponownie - po 20 latach, jakie minęły od czasu, kiedy był wikariuszem w tej parafii.

  - Ta piękna świątynia jest prawdziwą perełką, ale jest także wyrazem waszej wiary, waszej miłości do Pana Boga. Nie mogę tutaj nie wspomnieć kapłanów, którzy duszpasterzowali w tej parafii i nadal duszpasterzują: ks. Alojzego, który był tu ponad 30 lat, a przez ostatnie półtora roku był razem ze mną w Międzyrzeczu, gdzie czuje się dobrze i jest przez przez parafian bardzo szanowany. Nie mogę nie wspomnieć ks. Antoniego, który przez ostatnie półtora roku bardzo mocno wpisał się w ta parafię, dbając m.in. o wygląd tej świątyni. Mam pełną świadomość, że na mnie nie rozpocznie się żadna epoka, ani na mnie się nie skończy. Jestem tylko małym elementem, który z woli Pana Boga ma tu coś do zrobienia - mówił ks. kan. Grzomba.

  - Dzisiejsza Ewangelia jest dla mnie przestrogą, bym nie uległ trzem pokusom: sytości, władzy i popularności. Oby tak było. Potrzebuję czasu i waszej cierpliwości, aby wejść w życie parafii, w której przez tych 20 lat wiele się zmieniło. Chodzi o to, abym mógł ze spokojem razem z wami iść po drogach zbawienia, do domu naszego Ojca. Chce jak najlepiej tutaj duszpasterzować. I mam do was tylko dwie prośby: abyście mnie do tej wspólnoty przyjęli, aby to był mój dom. Jak najszybciej chciałbym mówić, wracając tu skądkolwiek, że wracam do domu. Druga moja prośba, to prośba, żebyście się za mnie od czasu do czasu pomodlili: do Ducha Świętego o dar rozumu, rady, a także do mojego Anioła Stróża, żeby mnie prowadził po dobrych drogach - dodawał ks. proboszcz Witold Grzomba.

  Podczas uroczystej liturgii nowy proboszcz złożył wyznanie wiary wobec zgromadzonych parafian i złożył przysięgę wiernego wypełniania powierzonego mu urzędu proboszcza, powierzonego mu w imieniu Kościoła.

  Ks. kan. Witold Grzomba urodził się w 1961 r. w Bytomiu. Był wikariuszem skoczowskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła 20 lat temu, a następnie do 2005 r. pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Jakuba w Simoradzu. Od 2005 r. był proboszczem w parafii św. Marcina w Międzyrzeczu, gdzie zakończył dzieło budowy nowego kościoła i przygotował świątynię do konsekracji, której dokonał bp Roman Pindel w listopadzie 2015 r.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół