• facebook
 • rss
 • Ewangelicy z nowym biskupem

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 12.01.2016 11:51

  W święto Objawienia Pańskiego w Cieszynie odbyła się konsekracja i wprowadzenie na urząd biskupa nowego zwierzchnika ewangelickiej diecezji cieszyńskiej: bp. Adriana Korczago.

  Na to ważne dla całego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP wydarzenie do cieszyńskiego kościoła Jezusowego przybyli liczni biskupi tego Kościoła z całej Polski, a także z zagranicy.

  Obecni byli również przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, należących do Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, której przewodniczy dotychczasowy zwierzchnik cieszyńskiej diecezji: bp Paweł Anweiler.

  Kościół rzymskokatolicki reprezentował bp Roman Pindel, ekumenista ks. prof. Józef Budniak, a także kapłani z Goleszowa - z ks. prał. Adamem Drożdżem. To sąsiedzi nowego biskupa, gdyż w Goleszowie bp Korczago pełni obecnie także funkcję proboszcza tamtejszej parafii ewangelicko-augsburskiej. Wśród uczestników uroczystości byli też przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych i reprezentanci świata nauki.

    Nowy zwierzchnik diecezji cieszyńskiej - bp Adrian Korczago
  Alina Świeży-Sobel Foto Gość
  Modlitwę konsekracji odmówili: bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła ewangelickiego w Polsce, bp Jan Wacławek z Czech oraz bp Michael Buenker z Austrii.        

  Chwile później, po obrzędzie nałożenia rąk, bp Adrian Korczago wygłosił swoją pierwszą biskupią homilię. 

  - Dziś mogę zaświadczyć, że w minionych latach Bóg dał mi wiele dowodów konsekwentnego wypełniania swych obietnic, obdarowując sposobnościami służenia Mu w różnych obszarach życia kościelnego. Wiem, że bycia biskupem nie da się wyuczyć, że moje wizje, nawet najwspanialsze, do realizacji których pragnę podchodzić z całą gorliwością,  nie zostaną zrealizowane, jeśli będę próbował wdrażać je o własnych siłach.

  Pełen pokory próbuję powtarzać za Abrahamem: "Panie, jeśli znalazł łaskę w oczach Twoich, proszę: nie omijaj sługi Twego!" - mówił bp Korczago.

  Składając gratulacje bp. Adrianowi Korczago, bp Roman Pindel przypomniał, że dwa lata wcześniej, gdy sam przyjmował sakrę biskupią, towarzyszył mu bp Anweiler.

  - W ten sposób obaj wyrażamy relacje, jakie istnieją pomiędzy diecezjami: cieszyńską oraz bielsko-żywiecką. Jesteśmy podobni do tych domów, które sąsiadują ze sobą, stojąc przecież przy tej samej ulicy. W każdym z domów mieszka inna wspólnota, choć obie wyznają tego samego Pana i Zbawiciela. W wielu wydarzeniach, a także w zwyczajnych ludzkich sytuacjach pojawia się spotkanie, wspólna modlitwa. Proszę przyjąć moją obecność jako przybycie dobrego sąsiada. Dzielę z całą diecezją cieszyńską, ze zgromadzonymi w tej świątyni wiernymi, radość z tej konsekracji i wprowadzenia na urząd nowego biskupa. Gratuluję i życzę, aby nowy  pasterz - bp Adrian Korczago - prowadził tę wspólnotę wiary do zaufania Panu Kościoła - mówił bp Pindel.

    Uroczystość konsekracji nowego biskupa w kościele Jezusowym w Cieszynie
  Alina Świeży-Sobel Foto Gość
  Podczas uroczystej liturgii za 23-letnią owocną posługę podziękowania otrzymał odchodzący na emeryturę bp Paweł Anweiler.

  Do słów wdzięczności, które wypowiedzieli przedstawiciele Synodu wraz z bp. Jerzym Samcem, swoje podziękowanie dołączył prof. Jerzy Buzek, który składając gratulacje nowemu zwierzchnikowi diecezji cieszyńskiej podkreślał, że wielu oczekiwaniom nie będzie łatwo sprostać po takim poprzedniku.

  - Bp Paweł Anweiler trzykrotnie był wybierany na godność biskupa diecezji cieszyńskiej. W tym czasie ja także pełniłem pewne funkcje i godności i mogliśmy się spotykać w wielu miejscach. Jestem bardzo wdzięczny za te spotkania i za to, co się wydarzyło w ciągu tych 23 lat. Diakonat "Eben-Ezer" i Dzięgielów był już tu wspominany, także wydawnictwa ewangelickie: w końcu ostatni wybór nowego biskupa odbył się w wydawnictwie "Augustana", mocno wspieranym przez Księdza Biskupa. Do tego dochodzi działalność ekumeniczna, niezwykle ważna. Dzisiaj potrzebujemy pojednania. Nie ma w naszej ojczyźnie lepszej diecezji jak bielsko-żywiecka i cieszyńska, żeby uczyć nas ekumenizmu, współdziałania, bycia jednym pomimo różnicy poglądów w wielu sprawach - mówił Jerzy Buzek.

  Sylwetkę bp. Adriana Korczago prezentujemy TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół