• facebook
 • rss
 • Żywieckie "krówki" Arcyksiężnej

  Urszula Rogólska

  dodane 14.12.2015 15:48

  Na świat przyszła 8 grudnia 1923 roku w Żywcu i na chrzcie otrzymała imiona: Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela. Zmarła w dniu wspomnienia Aniołów Stróżów - 2 października 2012 roku. Żywczanie wciąż on niej pamiętają.

  "Ukochana księżniczka" wciąż nazywają arcyksiężną Marię Krystynę Habsburg mieszkańcy Żywca i pamiętają o niej. Szczególnym dniem pamięci o księżnej jest zwłaszcza dzień jej urodzin i imienin: 8 grudnia. Co roku - tak jak za życie Habsburżanki - z tej okazji spotykają się .na uroczystym koncercie, połączonym z przygotowanymi wspomnieniami.

  Nie inaczej było w tym roku. Uroczyste obchody rocznicy urodzin Marii Krystyny przygotowano w niedzielę 13 grudnia. Ich uczestnicy najpierw spotkali się w żywieckiej konkatedrze Narodzenia NMP na Mszy św. w intencji zmarłej księżnej, a następnie przeszli do pobliskiej sali koncertowej Szkoły Muzycznej. Tutaj księżna wspominał m.in. burmistrz Antoni Szlagor, podkreślając, iż dla księżnej nie było większych wartości niż Bóg, Honor i Ojczyzna. A ze słabości jakie miała na plan pierwszy zawsze wysuwały się miłość do dzieci i trudna do powstrzymania chęć rozpieszczania ich oraz... słodycze! Wśród nich szczególnie - żywieckie "krówki"!

  O związkach księżnej z Przedszkolem nr 8 opowiadała jego dyrektorka Małgorzata Data. Nie zabrakło historii o wielkich paczkach pełnych zabawek, czekoladek i krówek. Wychowawczynie przekazują pamięć o patronce już kolejnym pokoleniom maluchów. A te potrafią świetnie śpiewać i opowiadać o swojej patronce, o jej ulubionych zabawkach, słodyczach, o radości, uśmiechu i życzliwości, jakie zawsze przynosiła do przedszkola.

  W przedstawionym przez maluchy programie artystycznym dzieci mówiły wierszyki opisujące życie księżnej, śpiewały piosenki (m.in. zwrotkę o legendarnych już "krówkach"), tańczyły do ulubionych utworów księżnej z repertuaru muzyki klasycznej.

  Po występach maluchów zaprezentowano film autorstwa Jerzego Dudy "Księżna we wspomnieniach". O swoich spotkaniach z MArią Krystyną opowiadały m.in. niezwykle jej oddane opiekunki - Bernadeta Dziedzic i Janina Suchonek, autorka wielu wierszy dedykowanych arcyksiężnej.

  Po filmie zaplanowano jeszcze występ Miejskiej Orkiestry Kameralnej.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół