• facebook
 • rss
 • O Barbarze z polichromii

  Urszula Rogólska

  dodane 11.12.2015 14:10

  Na kolejne spotkanie muzealne z cyklu "Przez sakralne do SACRUM" zaprasza ks. dr Grzegorz Klaja, proboszcz parafii w Mikuszowicach Krakowskich. Tym razem to właśnie patronka tutejszego drewnianego kościoła, św. Barbara, będzie bohaterką spotkania.

  "Opowieść o świętej Barbarze" - to tytuł najbliższego spotkania muzealnego, które odbędzie się w sobotę 12 grudnia o 10.30 w XVII-wiecznym kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich przy ul. Cyprysowej 25.

  Na spotkanie zapraszają ks. dr Grzegorz Klaja - dyrektor Muzeum Diecezjalnego, a jednocześnie proboszcz parafii św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich i bielski historyk dr Jerzy Polak.

  - Mimo, iż święta Barbara żyła tak bardzo dawno temu (na przełomie III i IV wieku) i tak bardzo daleko stąd (dzisiejsza Turcja), a historia jej życia i męczeństwa zachowała się jedynie poprzez podania legendarne, to jednak jej postać jest ważną i obecną dla współczesnych - podkreśla ks. Klaja. - Na cześć św. Barbary, na terenie dzisiejszego miasta Bielsko-Biała, w dzielnicy Mikuszowice Krakowskie, w 1690 roku wzniesiono z drewna modrzewiowego kościół. Trzydzieści trzy lata później bielski artysta Jan Mentil wykonał na ścianach i suficie świątyni bogatą polichromię przedstawiającą historię słynnej Męczennicy. W czasie spotkania, jego uczestnicy będą mieli okazję  poznać historię kościoła, jego zabytków oraz usłyszeć żywot św. Barbary, śledząc wzrokiem pełne barw i ekspresji polichromie.

  Wykład pt.: "Historia kościoła św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich przedstawi dr Jerzy Polak, natomiast "Opowieść o świętej Barbarze na podstawie polichromii w kościele w Mikuszowicach Krakowskich" - ks. dr Grzegorz Klaja.

  W przerwie - możliwość indywidualnego obejrzenia kościoła i zabytków, a także poczęstunek. Zakończenie około godz. 13.00.

    Legendę o św. Barbarze prezentuje XVIII-wieczna polichromia w mikuszowickiej świątyni
  Ks. Grzegorz Klaja
    Św. Barbara - fragment polichromii z mikuszowickiej świątyni
  Ks. Grzegorz Klaja

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół