- Pan Bóg daje nam wolność w rozmawianiu z Nim. Nam otworzył serca na modlitwę flagami - mówią Słowaczki: dwie Zuzanny, Jana, Mariana i towarzysząca im siostra Zdenka ze wspólnoty "Marana Tha" w słowackim Preszowie.
Najpierw zajrzały do Biblii. Znajdowały cytat za cytatem i potwierdzenie: chorągiew, sztandar, proporzec towarzyszyły już biblijnym Izraelitom. Każde plemię miało swój sztandar; chorągiew zwoływała ludzi na wspólne zgromadzenia; była symbolem miłości Boga; towarzyszyła Izraelitom w bitwie.
Izraelici zaś rozbiją namioty według swoich zastępów: każdy na swoim [miejscu w] obozie i każdy pod swoją chorągwią (Lb 1, 52),|On zatknie chorągiew dla dalekiego narodu i gwizdem wezwie go z krańców ziemi - i oto on przyjdzie rączy i lekki (Iz 5, 26),
Wprowadził mnie do domu wina i sztandarem Jego nade mną jest miłość (PnP 2, 4),
Chcemy się cieszyć z twego ocalenia i w imię Boga naszego podnieść sztandary. Niech Pan wypełni wszystkie twoje prośby! (Ps 20, 6).
Kolory flag, symbolika gestów wykonywanych z ich pomocą - w tej modlitwie, mającej swoje źródła w Biblii, wszystko ma znaczenie
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Można się modlić w ciszy, indywidualnie, można we wspólnocie odmawiając modlitwę, spontanicznie wznosząc ręce. Pan Bóg daje nam wolność w rozmawianiu z Nim. Nam otworzył serca na modlitwę flagami - mówią Słowaczki: dwie Zuzanny, Jana, Mariana i towarzysząca im siostra Zdenka ze wspólnoty "Marana Tha" w słowackim Preszowie.
- W naszej wspólnocie flagowanie jest obecne od ponad dziesięciu lat. Owszem, jest otwarciem się na coś - dla wielu - nowego, kreatywnego. Ale nie służy temu, żeby: "było pięknie". Za pomocą symbolu flagi - ich kolorów, wykonywanych gestów, tańca z flagami - chcemy pomagać całej naszej wspólnocie się modlić, przybliżyć im obraz Boga. Flagi mają za zadanie koncentrować wszystkich na Jezusie.
Na zaproszenie Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody. Słowaczki przyjechały do Polski, by zapoznać z tą forma modlitwy wszystkich chętnych. W prowadzonych przez nie warsztatach wzięły udział członkinie wspólnoty Szkół Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja z Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic, Pietrzykowic, Kóz, Pszczyny, Oświęcimia, Goczałkowic, Bytomia i Rudy Śląskiej. Dzięki uprzejmości ks. Alfreda Tatarzyna, zajęcia odbywały się w kościele Miłosierdzia Bożego w Pszczynie.
Uczestniczki warsztatów dowiedziały się, że flagi na modlitwie służą uwielbieniu Boga, są znakiem Jego zwycięstwa w duchowej bitwie i obecności - jak flaga na budynku ambasady czy na zamku, kiedy w środku obecny jest władca, czy urzędnik - symbolizują też wierność tych, którzy do Niego należą.
Tańcząc z flagą można się modlić osobiście, jak i we wspólnocie
Urszula Rogólska /Foto Gość
Każdy kolor ma swoje znaczenie: złoto symbolizuje Boży majestat i chwałę, srebrny - dar Ducha Świętego, brąz - m.in. sprawiedliwość, niebieski - łaskę, zielony - nowe życie, czerwony - ogień Ducha Świętego, fioletowy - hojność, biały - świętość, czystość, żółty - światłość, radość, zawierzenie, różowy - uzdrowienie, czarny słabość, grzechy.
- Zawsze miałam w sercu takie pragnienie, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o flagowaniu, które towarzyszy modlitwie wielu wspólnot, także mojej - Szkole Ewangelizacji Cyryl i Metody. Tutaj dowiedziałam się, że to biblijna modlitwa, która jest bardzo twórcza, bardzo otwiera na żywy kontakt z Panem Bogiem - mówi Lucyna Waliczek z Czechowic-Dziedzic.
- Te warsztaty otworzyły mnie na nową rzeczywistość. Uświadomiły mi, że flagowanie, to służba we wspólnocie, że dobrze jest, kiedy grupa, która podejmie się tej służby, razem się formuje - mówi Barbara Niemiec z SECiM. - Poruszyła mnie modlitwa osobista i wstawiennicza z flagami. Jestem wstawiennikiem w mojej wspólnocie. Tu dowiedziałam się, że także taniec z flagami służy tej modlitwie. Sama jej doświadczyłam, kiedy prowadzące zaproponowały nam, żebyśmy zebrały się w mniejszych grupach, posłuchały głosu Pana Boga w sercu i ze sztandarem w dłoniach modliły się za poszczególne osoby.
Modlitwą flagami uczestniczki warsztatów posługują już m.in. podczas Mszy św. w kościele św. Pawła na Osiedlu Polskich Skrzydeł w Bielsku-Białej (w drugie niedziele miesiąca o 14.00) i w tym samym miejscu w środy na uwielbieniowych spotkaniach wspólnoty (o 20.00, a wcześniej o 19.20 - wspólnotowa Msza św.).
Odkryciem dla uczestniczek warsztatów była modlitwa wstawiennicza z użyciem symboliki flag
Urszula Rogólska /Foto Gość