Spokojnie. To tylko szóste zawody zespołów ratowniczych, przygotowane przez kęcki oddział Maltańskiej Służby Medycznej. Biorą w nich udział 23 drużyny ratownicze, a wśród nich - trzy z Ukrainy.
Przed rokiem w manewrach wystartowało 11 czteroosobowych drużyn z całej Polski! W tym, jest ich dwa razy tyle! - w tym trzy maltańskie z Ukrainy: z Iwano-Frankiwska, Kijowa i Lwowa.
Wśród polskich zespołów są maltańczycy z: Oświęcimia, Krosna, Rzeszowa i Warszawy. Dwie drużyny wystawiło także Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna. Przyjechali strażacy ochotnicy z: Bestwiny, Kalnej, Suchej Beskidzkiej, Lachowic, Porąbki, Roczyn, Kobiernic, Kęt i Kęt Podlesia, a także dwie grupy ratownicze PCK z Bielska-Białej, Zakładowa Grupa Ratownicza Reckitt Benckiser Production Poland Sp. z o.o z Nowego Dworu Mazowieckiego oraz Zespół BHP Grupy PZU.
Manewry rozpoczęły się na obiekcie sportowym LKS Czaniec. Tutaj wszystkie zespoły wysłuchały prelekcji, które będą im przydatne podczas rywalizacji.
O resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dziecka mówił lekarz Łukasz Grzywacz, o "Narażeniu na ekspozycję zawodową w trakcie wykonywania czynności służbowych" - czyli zagrożeniach. jakie wiążą się z pracą ratownika - opowiadała Renata Reis, pielęgniarka i specjalista ds. epidemiologii. Temat "Tlenek węgla jako bezwonny zabójca" przybliżył kpt. Marcin Jończy z PSP Oświęcim
Razem z Polakami w zawodach biorą udział trzy zespoły ukraińskie
Urszula Rogólska /Foto Gość
Na koniec Adam Sroczyński przedstawiciel firmy zajmującej się sprzedażą "Lucasa" - nowoczesnego urządzenia, które wyręcza człowieka podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej - przedstawił możliwości nowoczesnego sprzętu.
Późnym wieczorem na uczestników manewrów czekały już dwa zadania terenowe pod kryptonimami "Panika"i "Triathlon"- celowo przygotowane po zmroku.
Drugiego dnia - już od szóstej rano na zespoły czekają zadania w terenie - symulowane wypadki - w których ratownicy będą musieli się wykazać swoimi umiejętnościami i wiedzą w udzielaniu pierwszej pomocy. Organizatorzy nadali im nazwy: "Komu bije dzwon" - zadanie zlokalizowano w Kobiernicach, "Mocarz" - w Kętach Podlesiu, "Depresja" w Porąbce, "Latarnia" w Kętach, "BMW" w Czańcu i "Przerwane zakupy" w Kętach.
Manewry zakończy w niedzielę Msza św. sprawowana w Czańcu o 11.00.
- Przyjechaliśmy tutaj, żeby sprawdzić swoje umiejętności w zakresie KPP - kwalifikowanej pierwszej pomocy i pokazać to, czego się uczymy w bielskim oddziale Maltańskiej Służby Medycznej - mówi Dominika Koniorczyk, która tworzy drużynę razem z Kamilą Laszczak, Dawidem Kiszką i Pawłem Sułowskim - lekarzem, a zarazem bielskim komendantem MSM, pełniącym jednak na zawodach rolę kierowcy zespołu.
Dominika dodaje, że do zawodów przygotowywali się bardzo solidnie. W ostatnim tygodniu spotykali się nawet na kilka godzin, żeby skompletować sprzęt, powtórzyć teorię, przećwiczyć praktykę.
- Jesteśmy trochę zestresowani, bo będziemy rywalizować np. z zespołami strażaków, którzy na co dzień mają styczność z różnymi sytuacjami, w których muszą się wykazać umiejętnościami ratowniczymi - dodaje Dominika.
- Bardzo się cieszymy, że z roku na rok manewry cieszą się coraz większym zainteresowaniem - mówi Mariusz Zawada, inicjator manewrów i komendant kęckiego oddziału MSM. - Są z nami zespoły ukraińskie, przeszkolone przez nas w tym roku, w ramach projektu „Szkolenie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP)”. Będą jak równy z równym rywalizować z polskimi zespołami. Mamy tłumaczy, którzy pomogą we wzajemnym kontakcie tak, by wszyscy mogli wykonać zadania zgodnie z procedurą. Bo cele manewrów to przed wszystkim podnoszenie kwalifikacji, nauka przez pracę. Nie zabraknie jednak także integracji i wspólnej zabawy.
Zawodom towarzyszy II Maltański Dnia Promocji Zdrowia, przygotowany 19 września na kęckim Rynku od 8.00 do 15.00 pod hasłem: "Nikt nie jest aż tak silny, by nie potrzebował pomocy drugiego człowieka. I nikt nie jest tak słaby, by nie mógł pomóc drugiemu człowiekowi".
Spotkanie współorganizują m.in. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie (od 9.00 do 15.00 będzie można oddać krew), Beskidzkie Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” w Bielsku- Białej, Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - "Tak dla Transplantacji", Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Ochotnicza Straż Pożarna w Kętach oraz - Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.