• facebook
 • rss
 • Fachowcy od wspólnot młodzieży

  Urszula Rogólska

  dodane 01.08.2015 07:53

  Nasza diecezja ma 20 nowych specjalistów od pracy z młodzieżą w parafiach. Przez trzy dni przyjeżdżali z różnych rejonów Podbeskidzia do Diecezjalnego Centrum ŚDM w Bielsku-Białej. 31 lipca odebrali dyplomy ukończenia kursu animatora młodzieży.

  - Wielu młodych chce działać dla swojej parafii, ale nie odnajdują się w istniejących w niej wspólnotach. Nie możemy ich zostawić samych. Chcemy też wykorzystać szansę, jaką są Światowe Dni Młodzieży. Bo one mogą się stać nowym początkiem pracy z młodzieżą w parafiach - mówią księża z duszpasterstwa młodych diecezji bielsko-żywieckiej i diecezjalnej Fundacji „Bliżej Młodych”.

  Już dziś w parafiach spotykają się młodzi, którzy chcą działać dla lokalnej wspólnoty, chcą być razem, choć nie należą do żadnej grupy parafialnej. Stąd pomysł zorganizowania przez diecezjalne duszpasterstwo młodych i fundację kursu animatora młodzieży. Do udziału w pierwszej edycji zgłosiło się 20 osób. Przez ostatnie trzy dni lipca uczestniczyli w wykładach i zajęciach praktycznych, które mogą im pomóc stworzyć prawdziwą wspólnotę z grupy ludzi chętnych do działania.

  Jak zbudować wspólnotę

  Autorkami kursu są Anna Ficoń i Barbara Pastor, animatorki Ruchu Światło-Życie, które prowadzą grupy formacyjne w swojej parafii w Rajczy. - To nie jest kurs animatora oazowego, choć wśród jego uczestników oazowiczów nie brakuje - mówią animatorki z Rajczy. - Podczas zajęć chciałyśmy ich tak ukierunkować, żeby nie bali się wychodzić do ludzi, żeby wiedzieli, jak z nimi rozmawiać, jak przyciągnąć tych, którzy chcieliby się zaangażować, ale jeszcze stoją gdzieś z boku.

  - Szukaliśmy kogoś, kto kurs poprowadzi profesjonalnie. Wiemy, że dziewczyny mają takie doświadczenie i jesteśmy pewni, że potrafią przekazać wiedzę i konkretne narzędzia liderom grup parafialnych - podkreśla ks. Tomasz Gwoździewicz z Fundacji „Bliżej Młodych”.

  Ania i Basia prowadziły zajęcia podczas pierwszego dnia kursu. W oparciu o słowo Boże mówiły o roli i zadaniach animatora, o tym, jak powinna wyglądać codzienność prawdziwej wspólnoty budowanej na Jezusie, jak zachęcać uczestników grupy do zaangażowania, praktycznego działania z wykorzystaniem różnych metod.

  Nazajutrz kandydaci na animatorów uczyli się, jak przygotować spotkania integracyjne i pogodne wieczory z wykorzystaniem tańców animacyjnych, najróżniejszych zabaw ruchowych i statycznych. Warsztaty prowadziła Małgorzata Wróbel, wolontariuszka Diecezjalnego Centrum ŚDM.

  Kurs Animatora Młodzieży
  tomek1234511

  Z kolei ks. Grzegorz Pasternak zaprosił kursantów na „Szkołę liturgii”. Poznali m.in. zagadnienia związane z duchowością animatora, formami i sposobami modlitwy, metodami pracy z Pismem Świętym, przygotowywaniem wspólnotowych spotkań modlitewnych.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół