• facebook
 • rss
 • Pielgrzymi na Groniu Jana Pawła II w Beskidach

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 16.07.2015 21:56

  Ponad 2 tysiące pielgrzymów pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla podziękowało za 20 lat kaplicy na papieskim Groniu. Górska świątynia - wotum dziękczynne za ocalenie papieża w 1981 r. - była też darem budowniczych na 75. urodziny Jana Pawła II.

  Od modlitwy tutaj wszystko się zaczęło. Najpierw przychodzili tu z różańcem w ręku, z otaczających Jaworzynę i Leskowiec okolicznych miejscowości. Potem zaczęły się pierwsze Msze Święte po gołym niebem, przy zbudowanym na polanie krzyżu "Ludziom Gór". Obok niego stanęła najpierw mała budowla: zakrystia, żeby było gdzie schować potrzebne do Mszy paramenty liturgiczne, polowy ołtarz.

  Kiedy 20 lat temu powstała kaplica, uszczęśliwieni budowniczowie na czele ze Stefanem Jakubowskim, który wraz z żoną Danutą był inicjatorem tych wszystkich dzieł, ofiarowali ją papieżowi. Miniaturową makietę kaplicy pan Stefan przyniósł w procesji z darami podczas Mszy Świętej na Kaplicówce w Skoczowie i klęcząc ofiarował Janowi Pawłowi. Już wtedy, na wniosek złożony przez Stefana Jakubowskiego, dawna Jaworzyna nosiła nazwę: Groń Jana Pawła II.

    Jubileuszowej Mszy Świętej przewodniczył bp Roman Pindel
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  - Jestem szczęśliwy, że tylu ludzi chce tu przychodzić, żeby się modlić - przyznawał po jednej z licznych sprawowanych tu Mszy Świętych Stefan Jakubowski, budowniczy i opiekun kaplicy. Słowa te powtórzył, patrząc ze wzruszeniem na tłumy, które otoczyły kaplicę podczas jubileuszowej Eucharystii.

  -  Dziękujemy wszystkim pielgrzymom, którzy tu przybywają, by się modlić - mówiła w jego imieniu córka, Maria Jakubowska-Szczotka, witając zgromadzonych na Groniu.

  Eucharystii przewodniczył biskup Roman Pindel, a przy ołtarzu stanęli także: ks. prał. Stanisław Czernik, ks. prał. Władysław Nowobilski, ks. kan. Jan Figura, ks. Marcin Sandok i ks. kan. Henryk Pyka z Ponikwi. Wspólnie z wiernymi dziękowali za to miejsce i dar spotkania z Bogiem i dobrych ludzi, którzy w różny sposób byli i są z nim związani.

  Góra dobrych przemian

  - Kiedyś, może 10-15 lat temu, w niedzielę po południu szedłem na Leskowiec i tutaj, na Groń Jana Pawła II. Szło przede mną dwóch starszych panów. Rozmawiali o kimś trzecim, że odkąd zaczął chodzić na Msze Święte tutaj, na Groń Jana Pawła II, to mu się poprawiło zdrowie i lepiej chodzi, nie musi zażywać tyle lekarstw. Drugi odpowiedział, że przez to, że zaczął tu przychodzić na Msze Święte, zaczęło się coś o wiele ważniejszego w jego życiu: zaczął po wielu latach znowu chodzić do kościoła, zaczął się modlić - wspominał biskup Roman Pindel w homilii.

  «« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół