• facebook
 • rss
 • Tysiąc Abrahamów na Rysiance

  Ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 04.07.2015 20:08

  Ruszyła Ewangelizacja w Beskidach. Na początku było gorąco i ekologicznie.

  Trzydziestostopniowy upał nie odstraszył uczestników pierwszego z ośmiu spotkań ewangelizacyjnych, jakie podczas tegorocznych wakacji odbędą się w Beskidzie Śląskim i Żywieckim.

  Na modlitewne spotkania wybrano oktet wierzchołków, które - jeśli zsumować ich wysokość - mierzą razem ponad 10 tysięcy metrów. Na czas Ewangelizacji będą udawać biblijne góry, które znacząco zapisały się w Historii Zbawienia.

  Pierwsze spotkanie ewangelizacyjne odbyło się na polanie nieco powyżej schroniska na Rysiance (1320 m npm). Wokół ołtarza polowego rozsiadło się ponad 1000 wędrowców-pielgrzymów.

  Szukali cienia wokół drzew i pod parasolami. Bezchmurne niebo i dość przejrzyste powietrze pozwalało napawać się widokami. Rysianka natenczas stała się Górą Moria.

  - Po drodze na szczyt spotkałem ojca, który prowadził za rękę kilkuletnią córeczkę - mówi o. Bogdan Kocańda, inicjator beskidzkiej ewangelizacji. - Pomyślałem sobie: a gdyby to jemu kazał Bóg, jak Abrahamowi, złożyć to dziecko w ofierze? Czy bylibyśmy zdolni do takiego poświęcenia dla Boga? Każdy z nas jest Abrahamem, którego wiarę Pan doświadcza!

  W okolicznościowym kazaniu o. Kocańda kilkakrotnie odwoływał się także do ostatniej encykliki papieża Franciszka, przytaczając fragmenty, w których papież przypomina, że ekologia to nie tylko dbałość o środowisko, ale nade wszystko zatroskanie o człowieka, zwłaszcza ubogiego.

  Polową Eucharystię zakończyła modlitwa za ludzi żyjących wokół. Uczestnicy spotkania zwracali się kolejno w cztery strony świata i we wspólnej modlitwie prosili o błogosławieństwo „dla tych, co na dole”. Modlili się również o poszanowanie życia i natury oraz by we współczesnym świecie nie zabrakło miejsca dla Boga.

  - Niech Jezus będzie na pierwszych stronach gazet, w programach telewizyjnych i radiowych w witrynach internetowych - modlił się o. Bogdan. W posłudze kapłańskiej pomagał mu ks. Zdzisław Grochal, proboszcz parafii w Rycerce Górnej.

  Wśród zebranych sporą część stanowiły całe, nieraz wielopokoleniowe rodziny. Dla wielu Msza św. na Rysiance była częścią całodziennej wyprawy w góry.

  Jej dopełnieniem będzie spotkanie modlitewne, jakie odbędzie się dwa dni po każdej sobocie ewangelizacyjnej - w poniedziałek o 18.00, w sanktuarium w Rychwałdzie.

  Kolejne sobotnie spotkania zaplanowano jeszcze:
  - na Wielkiej Rycerzowej (11 lipca),
  - na Szyndzieli (18 lipca),
  - na Babiej Górze (25 lipca),
  - na Klimczoku (1 sierpnia),
  - na Pilsku (8 sierpnia),
  - na Hrobaczej Łące (15 sierpnia),
  - na Wielkiej Raczy (22 sierpnia).

  Pielgrzymi wychodzą na wskazane szczyty dowolnym szlakiem. Na każdym szczycie w samo południe odprawiana jest Msza św. z modlitwą błogosławieństwa za okoliczne miejscowości.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • kaleb
   05.07.2015 13:26
   Witam, jestem chrześcijaninem ale nie przynależę do KK, byłem wczoraj na Rysiance i widziałem sporo osób które faktycznie musiało dać z siebie bardzo dużo aby w tym upale tam dotrzeć(...wiem to po sobie:D...). ale zastanawiam się skąd się wzięła ta liczba 1000...Około 12 kiedy zaczynała się Msza na boisku i wokół niego na trawie zgromadziło się na moje oko max do 300 ludzi, z resztą widać to na zdjęciach do powyższego artykułu.
   W jakim celu zawyżacie te dane? Przecież poświadczanie nieprawdy jest wprost mówiąc kłamstwem, czy chrześcijanie nie powinni trzymać się Dekalogu w którym jest jasno powiedziane żeby nie kłamać i nie mówić fałszywego świadectwa?
   Po co to wszystko skoro można było pisząc prawdę naprawdę wynagrodzić obecnych tam ludzi za ich poświęcenie, a tak wielu z nich może mieć wrażenie ,że mimowolnie wzięli udział w jakiejś propagandzie.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół