• facebook
 • rss
 • Nowe oblicze Pani Ziemi Żywieckiej

  Bogdan Gancarz

  dodane 26.02.2015 13:52

  Cudowny obraz po roku konserwacji w Krakowie wraca do Rychwałdu. Ikonę Matki Bożej Rychwałdzkiej zaprezentowano 26 lutego w krakowskim klasztorze franciszkanów.

  W piątek 27 lutego zostanie przewieziona do Rychwałdu, w sobotę 28 lutego będzie zaś wystawiona w konkatedrze w Żywcu. W niedzielę 1 marca biskup senior diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy,  wprowadzi ponownie  cudowny obraz do świątyni rychwałdzkiej.

  19 lipca odbędą się tu uroczystości jubileuszu 50-lecia koronacji Gaździny Żywiecczyzny, jak od wieków nazywana jest Matka Boża czczona w rychwałdzkim wizerunku.

  Pochodzący z przełomu XV i XVI wieku gotycki wizerunek Maryi znajduje się Rychwałdzie k. Żywca od ponad 370 lat. Tamtejsza parafia należała przez wiele wieków do diecezji krakowskiej, obecnie zaś do diecezji bielsko-żywieckiej.

  - To serce naszej parafii. Ikona Maryi od 1647 r. zaczęła słynąć łaskami. Za przyczyną zanoszoną przez nią modlitw, dokonało się wiele uzdrowień - powiedział o dr Bogdan Kocańda OFMConv, franciszkanin, proboszcz parafii św. Mikołaja w Rychwałdzie, kustosz sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.

  W 1658 r. obraz rychwałdzki uznano za cudowny. 18 lipca 1965 r. został zaś ukoronowany koronami papieskimi przez kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski i kard. Karola Wojtyłę, metropolitę krakowskiego.

  - Przybyło wówczas 80 tys. pielgrzymów z całej Żywiecczyzny. Uroczystość odbywała się w strugach deszczu. Prymas Wyszyński zapisał później w księdze pamiątkowej: „Olbrzymie wody ulewnego deszczu nie potrafią zgasić naszej miłości względem Ciebie Maryjo” - przypomniał Adam Karbowski, rzecznik rychwałdzkiego sanktuarium.

  Jednym z elementów przygotowań do jubileuszu 50-lecia koronacji była gruntowna konserwacja obrazu. Przeprowadzali ją od stycznia 2014 do lutego 2015 r. w Krakowie doświadczeni konserwatorzy: Małgorzata i Marcin Chmielewscy.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół