• facebook
 • rss
 • Księża i klerycy na gigancie

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 21.02.2015 18:58

  Na Stożku w Wiśle-Łabajowie odbyły się XVIII Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim. Zawodnicy walczyli w slalomie gigancie o Puchar im. św. Jana Pawła II.

  Po raz pierwszy mistrzostwa odbywały się już po kanonizacji patrona - św. Jana Pawła II - i od razu dało się zauważyć nowy akcent: w tym roku miały już międzynarodowy zasięg. Na starcie slalomu pojawili się także księża z Czech, a nawet Włoch. Ten ostatni kraj reprezentował jednak dobrze w Wiśle znany rodak z sąsiedniego Ustronia, o. Daniel Waszek, franciszkanin pracujący obecnie we Włoszech. - Przyjechałem do Polski specjalnie na te zawody -  mówił tuż po odebraniu medalu.

  - To już nasze 18. takie mistrzostwa, osiągnęliśmy wiek dojrzałości - śmieje się ks. Damian Copek, jeden z organizatorów. - Jak zawsze dopisało nam słońce i mieliśmy znakomite warunki do jazdy na bardzo dobrze przygotowanym stoku. Była to, oczywiście, z jednej strony rywalizacja, ale dało się odczuć też tego ducha rodzinnej zabawy i pikniku. Św. Jan Paweł II wiele mówił na temat sportu i często przypominał, że nie chodzi w nim o rywalizację, ale o to, by ducha wznieść ku niebu. Myślę, że siłę tego ducha było widać: poczuliśmy tę radość, wspólnotę, w której i starsi, i młodsi potrafią się dobrze bawić.

    Zwycięzcą z najlepszym czasem tych mistrzostw został o. Dobrosław Mężyk, franciszkanin z Górek Wielkich
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  Wszystkim uczestnikom zawodów błogosławił na stracie ks. kan. Jan Froelich, proboszcz parafii w Wiśle-Głębcach, życząc, żeby Pan prowadził ich narty. - To w całym roku jedyna taka posługa duszpasterska w rejonie mojej parafii - śmiał się. - Jest jeszcze tylko jedna podobna, ale odbywa się już znacznie wyżej. To odwiedziny kolędowe w schronisku na Stożku...

  O tym, że opieka Bożej opatrzności będzie tu potrzebna, najlepiej świadczył respekt księży wobec wymagań slalomu. Nie wszyscy zawodnicy, którzy wcześniej zgłosili udział w zawodach, zdecydowali się w nich wystartować. Byli tacy, którzy w ostatniej chwili wycofali się z konkurencji.

  Niezawodnym - i znowu jedynym - uczestnikiem w kategorii wiekowej 66 lat i więcej był 73-letni ks. prał. Władysław Nowobilski, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Ciścu na Żywiecczyźnie. Słynny budowniczy tzw. kościoła jednej nocy imponował znakomitym stylem jazdy. - Ten puchar i najwyższe miejsce na podium należy się księdzu Władysławowi nie tylko dlatego, że wśród najstarszych zawodników znalazł się sam, ale ze względu na świetną jazdę. Kiedy widzieliśmy, jak prowadził narty, z jaką werwą przejeżdżał między tyczki, czuliśmy najwyższy szacunek - podkreślał ks. Damian Copek, wręczając wraz ze współorganizującym zawody ks. Szymonem Kosem puchar, medal i dyplom. A ks. Nowobilski skromnie uśmiechając się przyznawał, że choć narty towarzyszą mu od dzieciństwa, to na tych mistrzostwach, którym patronuje św. Jan Paweł II pojawia się po to, by przypomnieć, że to właśnie ten święty był głównym inicjatorem budowy kościoła wzniesionego w Ciścu w jeden dzień.

    Narty to także dobra okazja, by przypomnieć innym o Panu Bogu
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  W kolejnej grupie medalistów na najniższym stopniu podium stanął ks. Jan Nowak z Krakowa, a drugi był ks. prał. Józef Walusiak z Janowic. Zwycięzcą został już po raz kolejny ks. Krzysztof Sontag z Lędzin.

  Wśród księży nieco młodszych trzeci był ks. Henryk Urbaś, drugi - ks. Przemysław Ciesielski, a na najwyższym podium stanął ks. Dobrosław Mężyk, który zdobył również najlepszy czas całych mistrzostw Polski.

  - Bardzo się cieszę, że znów mi się poszczęściło i mimo upływających lat znowu udało mi się uzyskać najlepszy czas zawodów. Jako sportowiec oczywiście się cieszę, ale myślę, że to nie jest tu najważniejsze. Tu przede wszystkim chodzi o to spotkanie z ludźmi, które odbywało się w naprawdę świetnej, dobrem atmosferze, a towarzyszący temu jakiś wysiłek fizyczny służy dobremu zdrowiu, ale też zdrowemu myśleniu - mówi franciszkanin z Górek Wielkich.

  W kolejnej kategorii trzeci był ks. Jan Żurek, rodem z Jabłonkowa, drugie miejsce zdobył o. Daniel Waszek, a zdobywca pucharu został ks. Damian Copek.

  Wśród najmłodszych księży trzeci był ks. Krzysztof Patas, drugie miejsce zajął ks. Szymon Kos, a zwyciężył ks. Łukasz Skiba.

  W gronie kleryków najlepszy był Jakub Gojny.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»

  Zobacz także

  • Frodo
   21.02.2015 19:50
   Ostatnio mainstream i PO trochę zmieniły kurs. Nie są już tak nienawistne w mowie o Kościele jak nieraz bywały.

   Może sito cenzury zostało nieco podziurawione?! Prewencyjna na pewno nie wytrzymała. Represyjna też nie daje rady. Trzeba się po prostu wyzbyć lęku. I być może dzięki temu ta informacja o zjazdach księży ukazała się np. w "Teleexpresie".

   Mam wrażenie, że normalnie taka informacja nie przedstawiałaby dla nich żadnej realnej wartości.

   PS. Wcześniej żarty bywały czasami "szatańskie" albo co najmniej heavy metalowe.
  • ano
   21.02.2015 20:18
   Brawo !!!
   A szaliki z tym napisem powinny wejść w modę :)
  • Frodo
   21.02.2015 21:43
   Cenzura jest tylko wspomnieniem.
   Pendolino rusza o 17.00 w TVP1.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   przewiń w dół