• facebook
 • rss
 • Nie-spokojnych Świąt!

  ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 25.12.2014 01:36

  Tradycyjne życzenia są dla mnie bez sensu.

  Zrobiłem sobie ranking życzeń. Wygrały: spokój i zdrowie. Mam wrażenie, że podczas Wigilii i świąt są ważniejsze niż Wcielony Bóg. A przecież miało nie być „bogów cudzych przede Mną...”.

  Że zdrowie - to rozumiem. Człowiek boi się chorować. I to wcale nie bólu, cierpienia, gorzkości w ustach po kolejnej chemii. W chorowaniu człowiek najbardziej boi się niesamodzielności, bycia ciężarem dla innych, ubezwłasnowolnienia. Słowem - braku kontroli nad sobą, swoim ciałem, własnym „ja”.

  A co ze spokojem? Kwestia spokoju niepokoiła mnie, aż do rozmowy z panią doktor z bielskiego szpitala wojewódzkiego, a konkretnie z oddziału laryngologii. Rozmawialiśmy o świętach, o tym, jak przeżywają je pacjenci i lekarze na Podbeskidziu.

  - Dawniej największy ruch mieliśmy w Wigilię wieczorem - zadumała się pani doktor. - Wiadomo: ości w gardle i przełyku. Koło drugiej, trzeciej nad ranem była druga fala. Ludzie wrócili z Pasterki, rybka skusiła. I znów ości.

  - No, a teraz?

  - Teraz ludzie z ościami są ostrożniejsi. A największy natłok interwencji mamy w Boże Narodzenie nad ranem. To ofiary bijatyk w bielskich klubach.

  - Sportowych?

  - Nie. Muzycznych. Kluby organizują „wigilie”, kiedyś w stylu techno, dziś w klimatach disco. Jest alkohol, są dopalacze, nawet coś twardszego. Potem bijatyki, burdy, połamane nosy i szczęki. Takie czasy.

  Dobrze sobie czasem porozmawiać z lekarzem. Tyle rzeczy się człowiekowi wyjaśni. Tyle relacji nowych wytropi, jak choćby ta: zdrowia i spokoju. Zrozumiałem, skąd się biorą życzenia, które skądinąd mnie irytują.

  Bo ja chciałbym wszystkim życzyć: Niespokojnych Świąt! Tak, to nie pomyłka. Żeby nas tajemnica Wcielenia porwała, zachwyciła, zmusiła do myślenia, wytarmosiła za uszy, że w swojej obojętności pozostajemy wciąż duchowo jałowi i letni. Bo jak jest spokój, to człowiek śpi, w tłuszcz obrasta. A jak jest niepokój, to człowiek chodzi, myśli, nie usiedzi spokojnie, musi z tymi myślami gdzieś iść, z kimś się podzielić, powiedzieć komuś, wykrzyczeć: Słowo stało się Ciałem!

  Wpadł mi w oko facebookowy wpis zacnego publicysty: "kim lub czym chciałbyś być w betlejemskiej stajence, bo ja osiołkiem albo nawet siankiem". I to są właśnie spokojne święta: leżeć pokotem albo gapić się jak cielę. Kim ja chciałbym być w stajence? Panem Jezusem. Przecież mi powiedział, żebym Go naśladował. I to są właśnie te moje niespokojne święta. Dzielę się nimi z Państwem serdecznie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • mrzepka
   25.12.2014 04:08
   I ja to słyszę, i ja tak wierzę... Może nie jest aż tak źle, by cytować dalej:)
  • mahavish
   25.12.2014 11:06
   Gratuluje spostrzeżeń, miewam podobna odczucia co do życzeń.
  • wietrzyk11
   25.12.2014 19:30

   Drogi Autorze, mam trzy uwagi:

   1) Spodziewam się, że jako kapłan zna ksiądz treść jednej z modlitw liturgii Wielkiego Piątku, gdzie padają słowa: "...niech nasz Bóg i Pan (...) nam pozwoli wieść życie ciche i spokojne na chwałę Boga Ojca wszechmogącego."

   Musi Ksiądz więc wysłać koniecznie list do papieża z wnioskiem o zmianę treści tej modlitwy - bo przecież skoro życzenia spokoju są bez sensu, to o ileż bardziej modlitwa o spokojne życie! Chrześcijanin spokojem gardzi, czyż nie?

   2) Jeśli Księdzu nasze "spokojne" święta tak przeszkadzają - droga na Bliski Wschód otwarta. Bo na ataki dżihadystów u nas trzeba jeszcze trochę poczekać, będzie się Ksiądz nudził.

  • Jerzyk
   26.12.2014 13:43
   Patrząc tak jak ksiądz, to wszystko może być bez sensu. We wszystkim da się znaleźć coś nie tak, w zależności od potrzeb.

   - Skąd się to bierze?

   - Czy to nie księża kształtowali ludzi?
   - Czy to nie księża decydowali przez wieki co i jak?
   - Czy zagoniony człowiek nie potrzebuje chwili spokoju?
   - ???

   Ja życzę,
   - Błogosławionych Świat Narodzenia Pańskiego, aby Boża Dziecina na nowo narodziła się w naszych sercach, naszym życiu, ...

   Ps. Jezus swoim uczniom nakazał głoszenie Dobrej Nowiny.
   - Niech ksiądz znajdzie w PŚ jedno złe Słowo, które Jezus powiedział do grzesznika.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół