• facebook
 • rss
 • Apostołowie u św. Mikołaja w Pierśćcu

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 06.12.2014 17:38

  Wraz z bp. Piotrem Gregerem kilkuset członków Apostolstwa Dobrej Śmierci modliło się w sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu. Witał ich kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Paprocki, zapraszając też na uroczysty odpust, który przypada tu w niedzielę po wspomnieniu świętego patrona.

  Biskup Piotr Greger przewodniczył Mszy św. dla Apostolstwa Dobrej Śmierci w pierścieckim sanktuarium. To miejsce przyciąga w grudniu liczne grupy pielgrzymów, którzy modlą się tu przy relikwiach św. Mikołaja przywiezionych w ubiegłym wieku, a także przed jego słynącą łaskami figurą umieszczoną w głównym ołtarzu. Do dziś zachowała się tu tradycja pielgrzymia, by po nabożeństwie potrzeć o plecy figury św. Mikołaja chusteczkę, którą później można przyłożyć choremu, prosząc św. Mikołaja o wstawiennictwo dla prośby o powrót do zdrowia.

  Homilię wygłosił ks. Bogdan Kulik MSF, duszpasterz ADŚ z Górki Klasztornej, a przybyłych witał moderator diecezjalny ADŚ ks. prał. Alojzy Zuber. Wśród pielgrzymów byli członkowie apostolstwa z diecezji bielsko-żywieckiej, a także archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej.

    Słynąca łaskami figura św. Mikołaja w pierścieckim sanktuarium
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  Bp Greger poświęcił i wręczył także statuetki św. Mikołaja przyznawane od 8 lat osobom zaangażowanym w służbę apostolstwa. Kazimierz Chrapek, członek Kapituły Nagrody św. Mikołaja, przedstawił wyróżnionych w tym roku laureatów, a Lidia Greń-Wajdzik zaprezentowała ich zasługi.

  Wśród nagrodzonych znaleźli się: ks. kan. Krzysztof Klajmon, proboszcz parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Skoczowie, ks. kan. Zygmunt Siemianowski, proboszcz parafii św. Stanisława w Starym Bielsku oraz zelatorki ADŚ: Zofia Tomiczek z parafii św. Maksymiliana w Ciścu, Maria Jakubiec z parafii św. Jakuba w Szczyrku i Jadwiga Matuszewska w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

  - To wyróżnienie chcemy ofiarować wspólnotom parafialnym. Nie byłoby tych wyróżnień, gdyby nie parafianie, wśród których jesteśmy i działamy na chwałę Boga i dla ludzi. To będzie dla nas bodźcem do jeszcze większej w posługi Panu Bogu i drugiemu człowiekowi - mówił w imieniu wyróżnionych ks. kan. Siemianowski.

  Podziękowania za zaangażowanie w organizację tego spotkania modlitewnego otrzymała od wspólnoty ADŚ także Lidia Wajdzik, diecezjalna zelatorka, która zainicjowała dni skupienia w Pierśćcu i od dwunastu lat czuwa nad ich przygotowaniem. 

  - Dziękujemy przede wszystkim kapłanom za podejmowaną tak chętnie posługę, bo dzięki niej może rozwijać się już ponad 70 parafialnych wspólnot apostolstwa w naszej diecezji, możemy spotykać się na nabożeństwach, rekolekcjach, czuwaniach - mówiła Lidia Wajdzik.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół