• facebook
 • rss
 • Wśród naśladowców ks. Londzina

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 08.11.2014 13:34

  W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyło się wręczenie tegorocznej, przyznanej już po raz 16., Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina.

  Spotkanie od „Gaude Mater” rozpoczął chór „Hejnał Mazańcowice" pod dyrekcją Krzysztofa Przemyka, zapraszając też zgromadzonych do wspólnego odśpiewania pieśni „Ojcowski dom”.

  Uczestników uroczystości witał starosta Andrzej Płonka, a na widowni zasiedli m.in. bp Roman Pindel, bp Paweł Anweiler, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, przedstawiciele władz samorządowych powiatowych i gminnych, a także nominowani do nagrody w XVI edycji.

  – Dziękuję za to, co robicie dla swoich gmin i dla naszego bielskiego powiatu. Do waszej życiowej postawy można odnieść słowa Władysława Reymonta: „Żyć to działać, rozlewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym” – mówił starosta Płonka.

  Jak przypomniał prowadzący galę wręczenia nagrody Kuba Abrahamowicz, w ciągu 16 lat przyznawania tego wyróżnienia udało się zebrać grono prawie 150 osób, które w swojej pracy społecznej postanowiły naśladować zaangażowanie jej patrona ks. Londzina.

  Nominowani - wyróżnieni

  W gronie tegorocznych nominowanych znalazły się następujące osoby i organizacje społeczne: Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie grająca pod dyrekcją   Starosta Andrzej Płonka (pierwszy z lewej) i nominowani do nagrody
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  Urszuli Szkucik-Jagiełki – reprezentowana przez prezesa Stanisława Hamerlaka, Teresa Kluz, prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Nadzieja” (nominowana przez gminę Buczkowice), Stowarzyszenie „Przyjazny Zabrzeg” – reprezentowane przez prezesa Brunona Kielocha (nominowane przez gminę Czechowice-Dziedzice), Maria Dziadek, działaczka społeczna (nominowana przez gminę Jasienica), Czesław Malchar, prezes OSP w Jaworzu, jednostka OSP w Kozach – reprezentowana przez prezesa Leona Kippinga, Towarzystwo Miłośników Szczyrku – reprezentowane przez prezesa Stanisława Palucha, Barbara Tomanek – samorządowiec, inicjatorka wielu przedsięwzięć na rzecz zachowania tradycji kultury i założycielka Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Wilamowice, Maciej Stwora, harcmistrz z Mesznej (nominowany przez gminę Wilkowice).

  Medal z wizerunkiem ks. Londzina z rąk starosty bielskiego odebrała nominowana przez samorząd gminy Wilamowice Barbara Tomanek. – Jestem wzruszona i zaskoczona, że spośród tylu zasłużonych osób wybrano właśnie mnie. Dziękuję za uhonorowanie mojej skromnej osoby. Będę się starała dalej pracować, na ile mi tylko sił wystarczy – mówiła na scenie laureatka.

  Warto się nimi zachwycić

  Biskup Roman, gratulując laureatce i wszystkim nominowanym, przyznał, że choć uczestniczy w tym wydarzeniu po raz pierwszy, jest mu ono bliskie z kilku powodów. – Po pierwsze – ta nagroda promuje coś, co jest mi bardzo bliskie, czyli szukanie ludzi, którzy w małej ojczyźnie dokonują wielkich rzeczy, jakich najczęściej nie   Wyróżnionym gratulował bp Roman Pindel
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  zauważają masowe media ogólnopolskie. A kiedy przyjrzałem się liście laureatów, odkryłem ze zdumieniem, że na 15 już odznaczonych, znam aż 5, a niektórych z nich już od ponad 30 lat. To rzeczywiście osoby warte wyróżnienia – mówił bp Pindel. Przywołał spośród nich postać laureata z 2007 r. Jana Wolnickiego z Kóz, którego poznał, pracując jako wikariusz w tamtejszej parafii. – Spotykaliśmy się przez 2 lata w grupie biblijnej czytającej Apokalipsę, a tworzyli ją ludzie łączący umiłowanie małej ojczyzny, a także Polski i wartości chrześcijańskich. Pan Jan wyróżniał się w tej grupie i był przez wszystkich niezwykle szanowany. Stopniowo dowiadywałem się, dlaczego... W strasznym 1968 roku, kiedy Polska została skłócona, kiedy wyciągano ludzi z zakładów na demonstracje przeciwko jednej grupie, drugiej, trzeciej, nie zgodził się, żeby młodzież wzięła udział w takiej hecy. Został zwolniony z pracy i przez 2 lata był pomocnikiem stolarza. Dla wielu pozostał jednak autorytetem moralnym. Myślę, że wyznacznikiem jego życia było sumienie, chrześcijańskie sumienie. Myślę, że ta nagroda, co roku przyznawana, jest bardzo godna i potrzebna, i w tej naszej małej ojczyźnie wciąż będziemy znajdować ludzi, których warto wydobyć, odznaczyć, pokazać i zachwycić się nimi – mówił ordynariusz.

  Dla laureatki, wszystkich nominowanych i gości w koncercie wystąpiła Eleni z zespołem.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół