• facebook
 • rss
 • Studencie - Psalm 23 działa!

  Urszula Rogólska

  dodane 14.10.2014 00:40

  Studenci z całej diecezji, rektorzy wyższych uczeni, wykładowcy i pracownicy administracyjni spotkali się w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej na Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki.

  - To szczególna Eucharystia, która gromadzi przedstawicieli wszystkich wyższych uczelni w diecezji bielsko-żywieckiej - podkreślał ks. Wiesław Greń, duszpasterz akademicki w Bielsku-Białej. - My, ludzie zajmujący się nauką i uczestniczący w tej wspólnocie, mamy potrzebę równoczesnego rozwoju w naszym życiu nauki i wiary. O to się modlimy w tej Eucharystii dla każdego z nas.

  Eucharystię pod przewodnictwem bp. Romana Pindla koncelebrowali ks. prałat Zbigniew Powada, proboszcz parafii katedralnej, i ks. Wiesław Greń.

  Wśród uczestników Mszy św. byli przedstawiciele władz różnych szczebli, a wśród nich Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej. Śpiewał Bielski Chór Kameralny pod dyrekcją Beaty Borowskiej oraz zespół muzyczny duszpasterstwa akademickiego, który jest obecny na wszystkich niedzielnych Mszach świętych akademickich, celebrowanych w bielskiej katedrze w niedzielne wieczory o godz. 20.

  O czym mógł mówić środowisku akademickiemu w homilii biskup Roman PIndel - profesor doktor habilitowany nauk teologicznych, znakomity biblista? Całą homilię poświęcił zaśpiewanemu w czasie liturgii Słowa Psalmowi 23.

  Ksiądz biskup dzielił się swoim doświadczeniem prowadzącego zajęcia ze studentami. Kiedy prosił ich o wskazanie ulubionego fragmentu, bardzo wielu wskazywało właśnie na Psalm 23:

  Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego.
  Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach.
  Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć:
  orzeźwia moją duszę.
  Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach
  przez wzgląd na swoje imię.
  Chociażbym chodził ciemną doliną,
  zła się nie ulęknę,
  bo Ty jesteś ze mną.
  Twój kij i Twoja laska
  są tym, co mnie pociesza.
  Stół dla mnie zastawiasz
  wobec mych przeciwników;
  namaszczasz mi głowę olejkiem;
  mój kielich jest przeobfity.
  Tak, dobroć i łaska pójdą w ślad za mną
  przez wszystkie dni mego życia
  i zamieszkam w domu Pańskim
  po najdłuższe czasy.

  - Rzecz ciekawa, że ta odpowiedź powtarza się także w życiu naszych braci ewangelików. Większość młodych ludzi z okazji konfirmacji wybiera właśnie te słowa - mówił bp Pindel. Przytaczał przykłady z literatury, prac najznamienitszych naukowców, filozofów, świata kultury, sztuki, filmu, gdzie cytowano ten właśnie psalm. Każdy, komu jest on bliski, potwierdza, że odmówienie go z wiarą dodaje sił, zabiera lęk w wędrówce "ciemną doliną". - Wielu mówi: to działa! - zaznaczył bp Pindel. - Każdy z nas, niezależnie od wieku, pełnionych funkcji, potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. To bezpieczeństwo daje tylko Bóg - Dobry Pasterz.

  Spotkanie środowiska akademickiego w katedrze było okazją do zaproszenia studentów na spotkania duszpasterstwa: niedzielne Msze św. w katedrze o 20.00 oraz spotkania przy ul. Schodowej w 1. i 3. piątek o 19.15 oraz 2. i 4. czwartek, także o 19.15.

  Z kolei współtworząca DA wspólnota UCO (międzynarodowej wspólnoty studentów University Christian Outreach) spotyka się w 1. i 3. czwartek o 19.15.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół