• facebook
 • rss
 • Węgierska Górka ma nowy herb

  ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 23.07.2014 22:09

  Dotychczas było tylko logo. Mocno krytykowane. Herb z jeźdźcem na wzgórzu zatwierdzili komisja heraldyczna oraz miejscowi radni.

  Herb gminy Węgierska Górka opisuje się w następujący sposób:

  W polu czerwonym, na trójwzgórzu zielonym, szlachcic węgierski o wąsach i włosach czarnych, w stroju błękitnym, pasie i butach czarnych, w czapce błękitnej z piórami i wyłogiem czarnymi, takąż pochwą szabli u lewego boku, trzymający w prawicy przed sobą wyciągniętą szablę srebrną z jelcem złotym w skos lewy, w lewicy lejce, siedzący na koniu kroczącym srebrnym z takimiż lejcami, uprzężą, siodłem i popręgiem, z kopytami, grzywą i ogonem złotymi.

  Poprzednie logo gminy   Poprzednie logo gminy UG Węgierska Górka Figura jeźdźca nawiązuje do znaku pieczętnego Cięciny, na której gruntach założono siedzibę gminy Węgierską Górkę. Barwy herbu, stylizacja jeźdźca i jego umieszczenie na trójwzgórzu nawiązują do herbu Węgier, a tym samym do legend na temat pochodzenia nazwy "Węgierska Górka".

  Istnieje także pewna ogólniejsza symbolika heraldyczna tynktur użytych w herbie. Złoto wyraża delikatność, życzliwość, otuchę, wzniosłość, szlachetność, srebro - pokorę, czystość, uczciwość, niewinność, niepokalaność, bogactwo, czerwień - odwagę, waleczność, chwałę, błękit - piękność, wzniosłość, pochwałę, prawość, czerń - bogactwo, ale i pokorę, zieleń - miłość, honor, dworskość. Niezależnie od tego, znaczenie mają też kombinacje barw. Złota z czerwoną oznaczają wolność, stałość i niezależność, srebrna z czerwoną - odwagę, srebrna z czarną - powściągliwość, skromność, zielona z czerwoną - twardość i moc.

  Nowy herb Węgierskiej Górki   Nowy herb Węgierskiej Górki UG Węgierska Górka "Dopuszcza się, na potrzeby poligrafii i grafiki komputerowej, wyrażanie tynktury srebrnej przez kolor biały, złotej - przez żółty" - objaśnia na swojej stronie internetowej Piotr Tyrlik, wójt gminy Węgierska Górka.

  Gmina leży w powiecie żywieckim. Obejmuje także sąsiednie miejscowości - Cięcinę, Cisiec i Żabnicę.

  Populacja gminy nieznacznie przekracza 15 tys. Gmina obejmuje jeden z najbardziej urokliwych zakątków Beskidu Żywieckiego. Początek biorą tutaj liczne szlaki turystyczne, w tym także sieć Szlaków Papieskich.

  Połowę powierzchni gminy zajmują lasy. Na jej terenie znajdują się zbocza Baraniej Góry, Lipowskiej, Rysianki oraz szczyty Abrahamów, Prusów i Magura Cięcińska.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół