Jan Paweł II będzie miał swoją ulicę w Bielsku-Białej? Trwają konsultacje w tej sprawie.
Trwają konsultacje społeczne nadania imienia św. Jana Pawła II części obwodnicy północno-wschodniej miasta, na odcinku prowadzącym z Komorowic, przez Hałcnów, Lipnik i Straconkę do Mikuszowic.
Obywatelskie wypowiedzi na ten temat można zgłaszać do 20 czerwca drogą internetową pod adresem mapy@um.bielsko.pl.
Imię Jana Pawła II w Bielsku-Białej nosi między innymi Szpital Onkologiczny, Gimnazjum nr 16 oraz budujące się hospicjum stacjonarne. Przy domu księży emerytów oraz u stóp zamku znajdują się tablice, upamiętniające pobyt w mieście papieża Jana Pawła II.
Na Złotych Łanach można znaleźć tablicę pamiątkową ostatniej wizytacji kanonicznej kard. Karola Wojtyły. Kilka dni po niej został wybrany na Stolicę Piotrową. Bielsko-Biała należy do grona 308 polskich miast i gmin papieskich, w których gościł Jan Paweł II lub też przyjął ich honorowe obywatelstwo.
Dla miasta byłaby to ósma ulica nosząca imię świętego Kościoła Katolickiego. Swoje ulice w Bielsku-Białej mają już święte kobiety: Anna, Jadwiga Królowa i Jadwiga Śląska, oraz mężczyźni: Andrzej Bobola, Franciszek, Jan (Apostoł i Ewangelista) oraz Jan Chrzciciel.
Pomysł nadania imienia wybranej ulicy w mieście pojawił się tuż po śmierci papieża Polaka. Dość długo trwały poszukiwania odpowiedniego miejsca, by papieskie imię nadać raczej nowej ulicy, niż już istniejącej. Chodziło głównie o to - jak tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miasta - by nie narażać mieszkańców lub instytucji na koszty związane ze zmianą nazwy adresu, wymianą dokumentów, pieczątek itp.
Nadanie imienia św. Jana Pawła II obwodnicy północno-wschodniej wolne jest od tego rodzaju problemów, gdyż ten ciąg komunikacyjny ma charakter drogi ekspresowej i nie stoją przy nim żadne budynki.
Władze miasta przedstawiły już swój zamiar Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a ta wyraziła zgodę pod warunkiem, że nadanie imienia papieskiego wskazanej drodze nie pociągną za sobą konieczności zmiany oznakowania pionowego, czyli informacji, zawartych na potężnych drogowskazach. Tabliczki z nazwą ulicy ufunduje miasto.
To właściwie druga taka inicjatywa papieska po tym, jak 11 kwietnia 1995 roku, tuż przed wizytą papieża na Podbeskidziu ówczesna Rada Miasta zdecydowała o nadaniu mu honorowego obywatelstwa.
Po drodze była jeszcze próba upamiętnienia związków Karola Wojtyły z Bielskiem-Białą stosownym pomnikiem. Ale skończyło się lekką awanturą i pomnik - skądinąd niezwykle oryginalny i przejmujący, bo ukazuje Ojca Św. w podeszłym wieku, siedzącego w fotelu - stanął nie na gruncie miejskim, ale na kościelnym i dziś zdobi dziedziniec Kurii Diecezjalnej.
Obwodnicę północno-zachodnią oddano do użytku pod koniec października 2011 roku. Trakt jak dotąd pozostaje bezimienny. Ciąg komunikacyjny znacznie odciążył ruch w centrum miasta.
Jest doskonałą alternatywą dla samochodów przejeżdżających tranzytem przez Bielsko-Białą ze Słowacji czy z Żywiecczyzny w stronę Cieszyna i Katowic. Obwodnica miała się łączyć z drogą ekspresową S69. prowadzącą do przejścia granicznego w Zwardoniu. Jednak nad tą inwestycją wyraźnie ciąży fatum, skoro kolejni wykonawcy wycofują się z placu budowy.
Zobacz jak się jedzie północno-wschodnią obwodnicą Bielska-Białej:
Przeczytaj komentarz - "Dlaczego".
Przeczytaj także tekst o wizycie Jana Pawła II na Podbeskidziu: TUTAJ.