• facebook
 • rss
 • Domowy Kościół przyjechał do Żywca Zabłocia

  Urszula Rogólska

  dodane 18.03.2014 12:36

  Wspólnoty Oazy Rodzin spotkały się na Wielkopostnym Dniu Skupienia. Towarzyszyły im słowa nawiązujące do hasła roku Ruchu Światło-Życie: "Narodzić się na nowo przez sakramenty".

  Są obecni w 54 parafiach naszej diecezji. 494 małżeństwa i 5 osób samotnych - Domowy Kościół., rodzinna część oazowego Ruchu Światło-Życie. Na zaproszenie rodzin z rejonu Żywiec II, ich przyjaciele z całej diecezji zjechali do kościoła św. Floriana w Żywcu-Zabłociu na Wielkopostny Dzień Skupienia. W takim gronie spotykają się dwa razy w roku - w czasie Wielkiego Postu i Adwentu. Nikogo więc nie dziwiły spontaniczne rodzinne powitania z uściskami i całusami. W tym ważnym czasie znowu chcieli być razem.

  - Diecezjalne spotkania wspólnoty przygotowujemy dwa razy w roku, częściej spotykamy się w rejonach. Wobec wielu obowiązków nie sposób spotykać się w gronie całej wspólnoty diecezjalnej częściej. Tym bardziej jest to dla nas wielkie, rodzinne wydarzenie - mówią Anita i Krzysztof Tyrybonowie odpowiedzialni za Domowy Kościół w naszej diecezji.

  Gospodarzami wydarzenia byli Irena i Józef Lach z Rajczy, para odpowiedzialnych z rejonu Żywiec II. W imieniu parafii, wszystkich witali księża z Zabłocia: ks. proboszcz Stanisław Kozieł i ks. Klaudiusz Dziki. Muzyczną pomocą w modlitwie służył młodzieżowy zespół "Vocatio" z Wieprza koło Żywca.

  W czasie spotkania był czas na konferencję ks. Pawła Rojczyka z Sułkowic Łęgu o działaniu Ducha Świętego - w myśl tegorocznego hasła Oazy: "Narodzić się na nowo...". Była wspólnotowa Droga Krzyżowa przygotowana przez rodziny z Milówki i czas dzielenia się w grupach świadectwem, Słowem Bożym i życiem sakramentalnym.

  O najbliższych planach oazy rodzin - m.in. majowym Marszu dla Życia i Rodziny w Oświęcimiu, mówili jego inicjatorzy - Maria i Jan Plewowie.

  - Jednym z elementów dnia wspólnoty był także ważny temat jałmużny wielkopostnej i troski o dofinansowanie wakacyjnych rekolekcji naszych rodzin - dodają Tyrybonowie.  - Dzięki ofiarności wspólnoty, udało się zebrać 3480,02 zł.

  Eucharystia i wspólnotowa agapa były kulminacją dnia skupienia. Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. Aleksander Smarduch proboszcz parafii św. Urbana w Hecznarowicach. Odwołując się m.in. do czytanego fragmentu Księgi Izajasza apelował, by kierować się w swym postępowaniu wskazówkami, jakie daje Bóg : - To mówi Pan Bóg: Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem – mówił ks. Smarduch, dodając: Prośmy Chrystusa w tym miejscu o to, byśmy chętnie czerpali z tych źródeł życia. Byśmy jak Lewi cieszyli się ich obfitością”.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół