• facebook
 • rss
 • Najmłodsi bibliści - z nagrodami

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 04.02.2014 07:10

  W Górkach Wielkiich odbył się diecezjalny finał Śląskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego w pięciu diecezjach położonych na terenie województwa śląskiego.

  Pod hasłem: "Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie..." (Mt 3,2) odbywał się tegoroczny XIX Śląski Konkurs Wiedzy Biblijnej, adresowany do uczniów szkół podstawowych. W finałowym etapie diecezjalnym jego uczestnicy spotkali się w Górkach Wielkich, w parafii Wszystkich Świętych.

  - Uczestników było kilka tysięcy. W eliminacjach szkolnych i rejonowych wzięło udział ponad siedmiuset uczniów, a do finału zakwalifikowały się 43 osoby. Tegoroczne pytania i testy układała komisja złożona z przedstawicieli diecezji gliwickiej i był to test dość trudny - mówi Anna Ficoń, doradca metodyczny katechezy i współorganizator konkursu w naszej diecezji.

  Finałową rywalizację młodych biblistów z podstawówki zakończyło wręczenie nagród i dyplomów, ufundowanych przez Kurię Diecezjalną w Bielsku-Białej oraz Śląskiego Kuratora Oświaty.

  - Laureaci otrzymali dzięki pomocy fundatorów mamy wspaniały „Leksykon biblijny”, a dla zwycięzcy mamy także czytnik e-booków – wyjaśniał ks. dr Marek Studenski, dyrektor wydziału katechetycznego czuwający nad organizacją konkursu. Jak dodawał, ks. Krzysztof Pacyga, proboszcz góreckiej parafii Wszystkich Świętych, ufundował też dla uczestników finału upominki, a dla zwycięzcy – zaproszenie na wakacyjny wyjazd nad morze do Mikoszewa.

  Bp Piotr Greger dziękował młodym za wykazywaną w tym konkursie biblijnym znajomość Ewangelii według św. Mateusza i zwracał uwagę na wymowę tej księgi.- Ewangelia jest czymś więcej niż tylko kronikarską relacją czy zapisem. To przede wszystkim żywy Jezus Chrystus. To w Nim spełnia się i objawia miłość Boga do człowieka. Ewangelia to słowo Dobrej Nowiny o naszym zbawieniu, czyli o tym, że Bóg nie chce, abyśmy poszli na zatracenie, ale byśmy stali się dziedzicami życia wiecznego - mówił bp Greger, składając gratulacje wszystkim laureatom i finalistom, a także katechetom i szkołom, które reprezentowali.

  Do gratulacji dołączyli: śląski kurator oświaty Stanisław Faber, Elżbieta Adamowska z bielskiej delegatury Kuratorium, wójt Brennej Iwona Szarek, Karol Niedźwiedzki, dyrektor góreckiego Zespołu Szkół Publicznych. - Mam nadzieję, i tego wam życzę, że lektura Ewangelii będzie owocowała w waszym życiu - mówił kurator Faber.

  Oni wygrali skarb w niebie

  Najlepsi spośród finalistów okazali się: Kacper Jarco z Cięciny, Julia Sajdak z Górek Wielkich, Szymon Moll z Bielska-Białej i Maria Wysogląd z Bulowic.

  - Do tego konkursu zgłosiłem się sam. Rok temu byłem drugi i cieszę się, że tym razem udało się wygrać. Codziennie czytałem po kilka rozdziałów, a potem z mamą powtarzałem sobie ich treść. Teraz mam oczywiście wielką satysfakcję, są nagrody, a przede wszystkim – jak mówi Pismo Święte – mam skarb w niebie – mówi Kacper Jarco, który zwyciężył w tym finale.

  - W czasach, gdy wiele rodzin stawia sobie inne priorytety, cieszy nas, że tyle dzieci odpowiada na zaproszenie do udziału w konkursie. Mieliśmy tu wspaniałe przykłady udziału rodziców w przygotowaniach, bez których nie udałoby się osiągnąć sukcesów. I dlatego chcę serdecznie podziękować nie tylko katechetom, ale także rodzicom – dodaje ks. dr Studenski.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół