• facebook
 • rss
 • "Pokój i dobro" w Wapienicy

  Urszula Rogólska

  dodane 05.12.2013 20:45

  Kolejną rocznicę konsekracji kościoła św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy, miejscowa parafia świętowała razem z zespołem "Gang Marcela".

  Artyści "Gangu Marcela" - na co dzień także wierni wapienickiej parafii - w składzie: Barbara Trojan, Marcel Trojan, Jan Maliński razem ze swoimi gośćmi Magdaleną Krzywdą, Karoliną Wieczorek, Krystyną Sikorą oraz „Scholą Cantorum Minorum Chosoviensis”, zaprezentowali w wpaienickim kościele oratorium „Pokój i dobro - dla świata i natury - czyli osiem wieków w duchu umiłowania człowieka i przyrody wg wizji „prekursora europejskiej ekologii” św. Franciszka z Asyżu”.

  W czasie koncertu, muzycy wielokrotnie podkreślali, że nie można oddzielać człowieka od natury, której jest on częścią, a także, że bez umiłowania człowieka i natury - jako całości - nie można trwale zapobiec jej dalszej degradacji.

  Wykonawcy, jak i słuchacze razem z proboszczem wapienickiej parafii ks. kan. Jerzym Matogą nie zapomnieli o modlitwie za posługę papieża Franciszka, który na nowo przypomina Kościołowi i całemu światu istotę franciszkowego dzieła.

  Jak tłumaczą autorzy oratorium: - Bezpośrednią inspiracją jego stworzenia był jubileusz 800-lecia powstania zakonu franciszkanów, który to wielkie franciszkowe dzieło polegające na krzewieniu miłości do Boga, człowieka i wszelkiego stworzenia,  pielęgnuje do dziś na całym świecie. Głównym przesłaniem koncertu jest przypomnienie narodzin i kształtowania się pierwszych europejskich idei ekologicznych, wyrosłych na gruncie filozofii chrześcijańskiej wczesnego średniowiecza, zapoczątkowanej przez człowieka uważanego obecnie za prekursora, a także za patrona ekologów - św. Franciszka z Asyżu.

  Na koncert złożyły się pieśni i piosenki „Gangu” z płyty „Pokój i Dobro” oraz teksty narratora opowiadającego o ważnych faktach związanych z tematyką franciszkańską.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół