• facebook
 • rss
 • Przewodnik po bialskim kościele

  Ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 11.11.2013 14:19

  Co robi ślimak pod amboną, do której świętej łasi się lew i kogo chce pożreć ogromna ryba - na te pytania znajdą odpowiedź czytelnicy przewodnika ikonograficznego po kościele Opatrzności Bożej w Białej.

  „Bogactwo uwielbienia” - taki tytuł nosi książka Adriany Adamskiej, wydana przez bialską parafię.

  Praca ukazuje miejscową świątynię jako skarbnicę symboli wiary, magazyn Biblia Pauperum - wizerunków, sprzętów i obiektów, z których każdy niesie ukryte znaczenie, opowiada własny przyczynek do historii zbawienia, pełni przy tym narzędzie mnemotechniczne, które pozwala zgłębić, przyjąć i zapamiętać treści katechetyczne.

  Autorka pisze najpierw o architekturze bialskiego kościoła i o jego wezwaniu. Następnie podejmuje szkic obrazów i symboli Trójcy Świętej. Obszerną część publikacji poświęca świętym patronom i ich wizerunkom.

  Tu czytelnik z pewnym zdziwieniem dowie się, iż rozpoznanie i nazwanie poszczególnych obrazów i rzeźb wcale nie przychodzi łatwo, konterfekty bywają wieloznaczne, podobnie jak atrybuty - przedmioty, zwierzęta lub rośliny zwyczajowo przypisywane świętym.

  „Bogactwo uwielbienia” nie jest zwykłym przewodnikiem, niewykraczającym poza opis materialnych skarbów kościoła Opatrzności Bożej. Opis mieszczących się tutaj dzieł sztuki autorka wiąże z rozważaniami głębszej natury teologicznej, w których zaprasza czytelników i zwiedzających kościół do namysłu nad tajemnicami Trójcy Świętej, Opatrzności Bożej, Bożego Miłosierdzia czy Bożego Rodzicielstwa Maryi.

  - To pierwsza z cyklu publikacji o naszym kościele - wyjaśnia ks. Andrzej Mojżeszko, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. - Nie doczekaliśmy się dotąd jednego, większego opracowania dziejów parafii i kościoła, więc spróbujemy szeregiem mniejszych publikacji uzupełnić ten brak.

  „Bogactwo uwielbienia” nie jest wydawnictwem komercyjnym. Nabywający je w zakrystii i kancelarii parafialnej składają ofiary, które posłużą pokryciu kosztów publikacji. Jeżeli uda się zebrać coś więcej, będzie to przyczynek do sfinansowania kolejnych publikacji promujących historię i piękno bialskiego kościoła.
   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół