• facebook
 • rss
 • Wystawa fotografii bł. Jana Pawła II w Żywcu

  Alina Świeży-Sobel /GN

  dodane 14.08.2013 09:00

  Multimedialna wystawa do 18 sierpnia gościć będzie w żywieckim parku. W namiocie między Zamkami można zobaczyć zdjęcia, filmy, pamiątki spotkań ks. Wojtyły i papieża Jana Pawła II z młodzieżą.

  Wystawa powstała dla przybliżenia głównie młodzieży, niepowtarzalnej atmosfery spotkań z papieżem Janem Pawłem II i ukazania jego postaci. Jest też dla starszych wzruszającą okazją do wspomnień i powrotu do przeżyć sprzed lat. Tym bardziej, że twórcy wystawy dostosowują jej szczegóły do konkretnego miejsca prezentacji.

  Dlatego też w Żywcu można obejrzeć nagrania i zdjęcia związane ze spotkaniami bł. Jana Pawła II właśnie w tym miejscu, na sąsiedniej ulicy czy w żywieckiej konkatedrze. Wśród archiwalnych fotografii są też te, które wykonano podczas wypraw ks. Karola Wojtyły na szlaki Beskidu Żywieckiego.

  - To dla starszych przypomnienie spotkań Jana Pawła II z młodzieżą, a dla dzisiejszych młodych okazja, by wejść w atmosferę tamtych dni, zobaczyć, jaki był papież – mówi ks. Paweł Danek z bielskiego Wydawnictwa i Studia Filmowego Anima Media, które zorganizowało wystawę przy współpracy z żywieckimi władzami miasta i powiatu.

  O młodzieńczych przeżyciach związanych z Żywcem i wspólnych wyprawach w góry z ks. Karolem Wojtyłą opowiadała też Danuta Rybicka, która poznała ks. Karola Wojtyłę jako studentka.

  Burmistrz Antoni Szlagor i goście obecni podczas otwarcia wystawy najdłużej zatrzymali się przed monitorem, na którym prezentowana jest filmowa relacja z pobytu papieża w Żywcu w 1995 r. – Byłem tu wtedy, tak blisko niego – wspominali widzowie.

  - Tę pamięć o największym Polaku trzeba zachować – mówił bp Tadeusz Pieronek, podczas otwarcia ekspozycji „Nie lękajcie się!” ze wzruszeniem wspominając chwile osobistych spotkań z Janem Pawłem II.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół