• facebook
 • rss
 • Księga złotego jubileuszu

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 10.06.2013 11:19

  Od prezentacji rodzinnej parafii, z której wyruszył na drogę kapłańskiej posługi po opis różnorodnych dziedzin, w które zaangażowana była w ciągu 50 lat posługa biksupa Tadeusza Rakoczego - to zakres publikacji, która ukazał się z okazji jubileuszu bp. Tadeusza Rakoczego.

  Wśród złożonych życzeń i okolicznościowych upominków znalazł się też dar szczególny: obszerna, licząca ponad 900 stron księga pamiątkowa.

  Tom, zatytułowany "In aedificationem Corporis Christi". W 50-lecie święceń prezbiteratu Księdza Biskupa Tadeusza Rakoczego, pierwszego pasterza diecezji bielsko-żywieckiej", powstał pod redakcją ks. prof. Tadeusza Borutki, dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego.

  Znalazły się w nim m.in. listy gratulacyjne przesłane przez hierarchów Kościoła w Polsce i przedstawicieli różnych środowisk życia publicznego, kalendarium czynności biskupa Tadeusza Rakoczego, opis jego drogi życiowej, a także dokonywane z różnych perspektyw opisy posługi pierwszego biskupa bielsko-żywieckiego. Powstał w ten sposób opis działalności, obejmujący zadania wynikające z funkcji prorockiej, z udziału w życiu liturgicznym i diakonii, a także z budowania struktur i instytucjonalno-wspólnotowego wymiaru życia diecezji.

  Poszczególne rozdziały przygotowane zostały przez różne osoby, a ich liczba ilustruje podjętą przez biskupa Rakoczego troskę o różnorodne dzieła i zadania: od diecezjalnej infrastruktury, przez formację kapłanów i kandydatów do kapłaństwa, dziedzictwo artystyczne sztuki sakralnej, oświatę katolicką, media, misje, ekumenizm, współpracę z samorządami, po dzieła miłosierdzia, troskę o dzieci i młodzież, ludzi starszych i chorych.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół