• facebook
 • rss
 • Podwójny medalista z Wilamowic

  Janina Purgat

  dodane 15.03.2013 06:36

  Adrian Formas przywiózł z zimowej Olimpiady Specjalnej w Korei dwa srebrne medale.

  Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku - tak ślubowali uczestnicy Olimpiady Specjalnej w Pyeongchang w Korei 2013. Reprezentantem naszego regionu w narciarstwie zjazdowym był podopieczny Stowarzyszenia Ada z Bielska-Białej - Adrian Formas.

  A wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy doszło do spotkania przedstawicieli stowarzyszenia „Szusujmy Razem” oraz grupy rodziców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Ada, zainteresowanych trenowaniem ich dzieci i rozwijaniem sportów zimowych. Efektem spotkania stały się systematyczne treningi dzieci pod okiem trenerki Jolanty Czechowicz.

  Rok 2010 stał się przełomowym: przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski Ada powstała Sekcja Olimpiad Specjalnych Polska. Sekcja OS liczy 17 zawodników oraz 19 członków. Dzięki wsparciu stowarzyszenia Ada  dzieci mogą  uczestniczyć w obozach treningowych dwa razy w roku – latem i zimą.

  W 2012 r. odbyły się Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Kielcach, podczas których podopieczni Sekcji ADA zdobyli dwa złote medale, jeden srebrny i trzy brązowe w slalomie gigancie. Te osiągnięcia pozwoliły wyłonić przyszłych uczestników światowych igrzysk w Korei.

  Do grona kadry olimpijskiej został zakwalifikowany 17-letni Adrian Formas z Wilamowic. Reprezentował Polskę w slalomie gigancie i supergigancie - i w obu wywalczył srebrne medale. Nie byłoby takich rezultatów, gdyby nie ogromna determinacja rodziców, ich zaangażowanie i wsparcie, jakim obdarzają Adriana.

  Kilka dni temu w Pałacu Prezydenckim prezydentowa Anna Komorowska spotkała się z olimpijczykami i osobiście pogratulowała osiągnięć. Podziękowała również za piękne promowanie Polski w świecie.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół