- Trzy dekady w tej dziedzinie to jak trzy wieki w architekturze - mówi Krzysztof Chwałowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Informatyki, które współorganizowało „Nietypowe spotkanie z historią informatyki” w ATH.
Gdzie szukać prapoczątków współczesnej polskiej informatyki i elektrotechniki? Jerzy S. Nowak z sekcji historycznej górnośląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego udowadniał, że nawet... w XVII wieku, kiedy to Józef Naronowicz-Naronski opracował trzytomową „Księgę nauk matematycznych”!
Jerzy S. Nowak był jednym z gości spotkania z historią informatyki, które w gmachu ATH w Bielsku-Białej zorganizowały: Wydział Budowy Maszyn i Informatyki ATH, Akademickie Centrum Informatyki i koło naukowe „Inżynier na miarę XXI wieku” wraz z Oddziałem Górnośląskim Polskiego Towarzystwa Informatyki oraz Stowarzyszeniem Miłośników Zabytków Informatyki.
Z tej lekcji historii nikt nie uciekał - inż. Nowak z pasją opowiadał o rozwoju IT na świecie, o amerykańskim ENIAC-u z 1946 roku, uważanym w wielu środowiskach historyków informatyki za pierwszy komputer na świecie, a także o polskim wkładzie w krótką, ale fascynującą historię IT.
Co więcej - słuchacze wykładu - przede wszystkim studenci, nie poprzestali na wysłuchaniu historii. Mieli okazję usiąść przed zabytkami - znacznie starszymi od nich samych - przywiezionymi z katowickiego Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, uruchomić je i... zmierzyć się w turnieju starych gier komputerowych.