• facebook
 • rss
 • Pamiętajmy o Powstaniu Styczniowym

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 20.01.2013 10:00

  W niedzielę 20 stycznia w Porąbce odbyły się obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Była Msza Święta w intencji ojczyzny i kwiaty pod tablicą pamiątkową.

  - Wybór miejsca, w którym się spotykamy nie jest przypadkowy, gdyż właśnie w Porąbce znajduje się szczególny znak - tablica upamiętniająca bohaterów Powstania Styczniowego, wmurowana w ścianę kaplicy Św. Urbana 100 lat temu w 50 rocznicę Powstania Styczniowego. Tu mieliśmy okazję spotkać się już w ubiegłym roku z okazji 149. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. To miejsce, gdzie mieszkańcy wykazali się pamięcią historyczną i dążeniami niepodległościowymi – mówi Jacek Falfus, poseł na Sejm RP.

  W niedzielę 20 stycznia obchody rozpoczęły się uroczystą Mszę Święta w intencji Ojczyzny w kościele Narodzenia NMP w Porąbce, po Mszy Świętej odbyło się złożenie kwiatów przy kaplicy św. Urbana, pod tablicą upamiętniającą wybuch Powstania Styczniowego. Po tych uroczystościach w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce otwarta została okolicznościowa wystawa prac powstałych w ramach konkursu plastycznego związanego z Powstaniem Styczniowym. Była ona połączona z wręczeniem nagród autorom najlepszych prac, a spotkanie uświetniły występy dzieci i młodzieży.

  Kapliczka św. Urbana to jeden najstarszych obiektów sakralnych Porąbki, wybudowany w latach 1823-27. Znajduje się naprzeciw szkoły, w pobliżu kościoła. Wewnątrz kapliczki znajduje się mały, kamienny ołtarz, obrazy Matki Boskiej Różańcowej i św. Urbana. Po bokach ołtarza zostały umieszczone kamienne figurki, przedstawiające św. Jana Nepomucena i św. Franciszka. W ścianę frontową kaplicy wmurowano w 1913 roku tablicę pamiątkową, poświęconą uczestnikom Powstania Styczniowego. Od 2004 roku kaplica służy jako kaplica przedpogrzebowa.
   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół