• facebook
 • rss
 • 2012 rok już za nami...

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 01.01.2013 12:30

  Co zapamiętaliśmy z odchodzącego roku? Wiele się działo. Były wydarzenia podniosłe, radosne spotkania - i smutne chwile pożegnań. Przypominamy dziś niektóre. Wszystkie razem składają się na odpowiedź na pytanie: jaki był ten 2012 rok?

  W 2012 roku na łamach bielsko-żywieckiego Gościa Niedzielnego relacjonowaliśmy przebieg wielu wydarzeń z życia naszej diecezji. Część z nich związana była z przypadającym 25 marca jubileuszem 20-lecia istnienia naszego Kościoła lokalnego. W niektórych nasza redakcja była nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem, gdyż i bielsko-żywiecki Gość dziękował Bogu za swoje 20-lecie.

  Ale jeszcze nim rozpoczęły się jubileuszowe uroczystości, już na początku roku przeżywaliśmy odbywające się po raz pierwszy 6 stycznia Orszaki Trzech Króli: ulicami Bielska-Białej i Strumienia w Święto Objawienia Pańskiego wędrowało kilka tysięcy koronowanych kolędników. Za królami na koniach i wielbłądach szli oddać pokłon Panu, który narodził się w Betlejem...

  Przez sześć tygodni wokół żłóbka w Strumieńskim Betlejem mieszkało blisko dwieście rozmaitych zwierząt i ptaków, a gigantyczną żywą szopkę odwiedziło ponad sto tysięcy gości. Za pośrednictwem telewizyjnych reportaży zagościły tu miliony.

  W połowie stycznia rozpoczęły się w parafiach nabożeństwa organizowane w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W ekumenicznej modlitwie w katedrze św. Mikołaja  w Bielsku-Białej do biskupów: Tadeusza Rakoczego i Pawła Anweilera dołączył po raz pierwszy także konsekrowany kilka tygodni wcześniej biskup Piotr Greger.

  Wkrótce rozpoczęli świętowanie swojego stulecia podbeskidzcy harcerze. W wielu miejscowościach odbywały się wystawy, przypominające zasługi, a także bohaterskie dokonania patriotyczne młodych ludzi w harcerskich mundurach. W styczniu swoich znakomitych poprzedników wspominali harcerze żywieccy, w czerwcu o bohaterach spod znaku lilijki mowa  była podczas cieszyńskich obchodów, których elementem stała się wystawa "Kresowe stanice. 100-lecie harcerstwa na Śląsku Cieszyńskim".

  Nasi 20-letni

  Pierwsi w jubileuszowym przeżywaniu ustawili się wędrujący z ks. prał. Józefem Walusiakiem piechotą na Jasną Górę pielgrzymi naszej diecezji, którzy w 2012 roku już mieli za sobą swoją dwudziestą wędrówkę do Maryi, przygotowując do do 21. diecezjalnej pielgrzymki. 1 marca 20 lat swojego posługiwania chorym w terminalnym okresie choroby nowotworowej wspominali wraz z dr Anną Byrczek współpracownicy bielskiego Hospicjum św. Kamila. 20-lecie swojej obecności w Polsce i na terenie naszej diecezji świętowały także siostry redemptorystki z klasztoru w Starym Bielsku na wzgórzu Trzy Lipki.

  Uroczyste świętowanie 20. rocznicy erygowania Diecezji Bielsko-Żywieckiej rozpoczęła 24 marca dziękczynna Eucharystia w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej oraz sympozjum naukowe i koncert w Bielskim Centrum Kultury. Następnego dnia modlitwy odbyły się we wszystkich kościołach diecezji, a ich kontynuacją stało się podjęcie z okazji jubileuszu wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Codziennie adoracje odbywają się w innym wyznaczonym kościele lub kaplicy.

  «« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół