• facebook
 • rss
 • Smyki biblioteczne ze św. Mikołajem

  Urszula Rogólska

  dodane 06.12.2012 23:30

  Końcem października Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej rozpoczęła program „Biblioteka kocha smyka”, dla dzieci w wieku... od 0 do 6 lat. W dzień św. Mikołaja najmłodsi czytelnicy przybyli z rodzicami na specjalne spotkanie.

  - 6 grudnia jest szczególnie radosnym dniem dla dzieci. Świętujemy go także w Książnicy - mówi Dorota Malczewska-Stus. - Od czterech lat w tym dniu zapraszamy młodych czytelników na spotkanie autorskie i ogłaszamy wyniki plebiscytu na najbardziej popularną książkę.

  W tym roku gościem młodych czytelników był Dariusz Rekosz.

  - W plebiscycie, podobnie jak w zeszłym roku, zwyciężyła seria z Harrym Potterem. A na drugim miejscu znalazły się „Opowieści z Narnii” - szczególnie polecane przeze mnie jako znakomita lektura o zwycięstwie dobra nad złem - dla dzieci, jak i dorosłych - dodaje Dorota Malczewska-Stus. - Cieszę się też, że w pierwszej dziesiątce znalazły się „Dzieci z Bullerbyn" , „Martynka” i... „Dziennik Cwaniaczka” (o szkolnych przygodach 11-letniego chłopca).

  W dzień św. Mikołaja, w tym roku pracownicy biblioteki zorganizowali jeszcze jedno mikołajowe spotkanie - dla maluszków w wieku od... 0 do 6 lat.

  - W tym roku, końcem października z myślą o najmłodszych dzieciach - przed- przedszkolnych i ich rodzicach, rozpoczęliśmy program „Biblioteka kocha smyka” - wyjaśnia Dorota Malczewska-Stus. - Uważamy, ze biblioteka jest takim szczególnym miejscem, gdzie może się odnaleźć każdy. Rodzice mają okazję do spotkań i rozmów, a maluchy - do zabawy. Wszystkim oczywiście towarzyszy książka. Bo taki jest nasz główny cel - zachęcać rodziców, by czytali swoim maluchom lektury przeznaczone specjalnie dla najmłodszych.

  W spotkaniach uczestniczy około trzydzieściorga dzieci. Odbywają się one w czwartki - o godz. 10.00 dla dzieci w wieku od 0 do 2 lat, a o 11.30 - dla dzieci dwu- i trzyletnich.

  6 grudnia dzieci spotkały się z Mikołajem - słuchały fragmentu książki: „Historie o Bożym Narodzeniu”, mówiły Mikołajowi wierszyki, śpiewały piosenki, a w zamian dostały od Książnicy upominki. W każdej paczce znalazły oczywiście... książeczkę.

  WYNIKI PLEBISCYTU DZIECI I MŁODZIEŻY NA NAJPOCZYTNIEJSZĄ KSIĄŻKĘ:

  Najmłodsi czytelnicy Książnicy Beskidzkiej głosowali na najpoczytniejszą książkę 2012 roku. W plebiscycie udział wzięło 635  uczestników. Oddali głosy na 215  tytułów.

  Oto ranking wybrany przez dzieci i młodzież:

  1. Harry Potter -  J.K.Rowling - 48 (7,5% głosów)

  2. Opowieści z Narnii - C.S. Lewis - 36 (5,75%)

  3. Mikołajek -  Renne Goscinny - 32 (5%)

  4. Koszmarny Karolek - Francesa Simon - 25 (3,9%)

  5. Scooby Doo - 23 (3,6%)

  6. Zwiadowcy -  John Flanagan - 21

  7. Franklin (cykl) - 19

  8. Dziennik Cwaniaczka -  Jeff Kinney - 17

  9. Dzieci z Bullerbyn -  Astrid Lindgren - 17

  10. Martynka (cykl)-  Gilbert Delahaye - 5

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół