Ta tragedia dotknęła wielu Polaków. Nie tylko tych, którzy w katastrofie prezydenckiego samolotu w pobliżu lotniska w Smoleńsku stracili kogoś bliskiego. Od 10 kwietnia minęły ponad trzy miesiące.
Bronisław Komorowski został kolejnym prezydentem RP wybranym w wolnych wyborach. Czego ma prawo oczekiwać od obywateli? Przede wszystkim szacunku.
Sprawy nie idą w dobrym kierunku. Spadają ceny, ale nie samochodów, benzyny czy zagranicznych wczasów. Coraz mniej kosztują wartości, a te akurat zawsze powinny być w cenie. In vitro poszło za 14 proc. poparcia, jakie w pierwszej turze wyborów otrzymał szef SLD.
Wiarygodność niektórych informacji podawanych przez media jest na poziomie Radia Erewań. Na pytanie słuchacza, czy to prawda, że na placu Czerwonym rozdają samochody, Radio Erewań odpowiadało, że tak. Tyle tylko że nie samochody, a rowery, nie na placu Czerwonym, tylko obok dworca warszawskiego, i nie rozdają, tylko kradną.
Obecne wybory prezydenckie są piątymi z kolei powszechnymi wyborami głowy państwa w wolnej Polsce. Pierwsze, przypomnę, odbyły się w 1990 r. (więcej na s. 30–33). Jakie były te kolejne wybory Polaków? Można pokusić się o ocenę, że z kadencji na kadencję coraz mądrzejsze.
Beatyfikacja ks. Popiełuszki potwierdziła jeszcze raz starą prawdę, że na wierność zasadom, a nawet więcej – na świętość, dobry jest każdy czas. Ludzie miewają pretensje, że urodzili się w niesprzyjającym okresie.
Od śmierci biskupa Stanisława ze Szczepanowa minęło ponad 900 lat. Przypomnę, że święty męczennik został zabity przez wysłanników króla Bolesława Śmiałego 11 kwietnia 1079 r. Wspominam go ze względu na beatyfikację ks. Popiełuszki.
Biedna ta nasza Polska. Jeszcze nie otrząsnęliśmy się po katastrofie lotniczej, a już tysiące naszych rodaków walczy z powodzią. Od 10 kwietnia żyjemy nieprzerwanie w stanie podwyższonej gotowości.
Od czego zależy przyszłość Polski? Im bliżej wyborów prezydenckich, tym częściej padać będzie odpowiedź na to pytanie. Każdy z kandydatów na prezydenta poczuwa się – i słusznie – do zaprezentowania swojej wizji Polski.
Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Jak się człowiek do czegoś przyzwyczai, to mu się wydaje, że tak być musi. Dobrym przykładem są rozwody.
Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.Zmień ustawienia lub wypróbuj inną przeglądarkę.