Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jak ksiądz Jakub (prawie) został Moną Lisą w Cieszynie

Do niedzieli 25 kwietnia trwa internetowe głosowanie w kreatywnym konkursie fotograficznym "I Ty możesz zostać Mona Lisą", w którym udział wzięli uczniowie szkół Śląska Cieszyńskiego, ale też - dla zachęty - ich nauczyciele. Wśród nich znalazł ks. Jakub Kuliński, wikary w cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny.

Ksiądz Jakub Kuliński, na co dzień także katecheta w Zespole Szkół Budowlanych, jako "Stańczyk" Jana Matejki, wuefistka Mirosława Szweda w roli "Dziewczynki z obręczą" Władysława Podkowińskiego, a informatyk Władysław Gruca jako Vincent van Gogh z "Autoportretu z zabandażowanym uchem i fajką". To trzeba zobaczyć! Takiej kreatywnej zabawy - w trudnych czasach codziennego nauczania zdalnego - nauczyciele potrzebowali chyba jeszcze bardziej niż uczniowie. Ale ich zaangażowanie było jedynie gościnne. Bo to uczniowie szkół średnich i podstawowych z całego Śląska Cieszyńskiego stanęli w prawdziwie konkursowe szranki.

Podążając za inicjatywą Muzeum Getty’ego w Los Angeles, do której przyłączyło się Muzeum Narodowe w Warszawie, Zespół Szkół Budowlanych im. Stefana Grota-Roweckiego w Cieszynie i działające przy szkole stowarzyszenie "Młodzi Konstruktywni", zachęcili nauczycieli i uczniów do konkursu "I Ty możesz zostać Mona Lisą" oraz kreatywnego zainteresowania się dziełami sztuki.

Zadaniem uczestników był wybór obrazu lub dzieła, odtworzenie sceny, którą przedstawia, a następnie sfotografowane jej. Celem konkursu jest m.in. kształtowanie zainteresowania sztuką i fotografią, uwrażliwienie na otaczający nas świat i zachęcenie do fotograficznej interpretacji dzieł sztuki.

Jak mówi Mirosława Szweda, wuefistka w "Budowlance", jedna z inicjatorek przedsięwzięcia, to był także jeden ze sposobów na promocję kierunków kształcenia w szkole, która obok typowych kierunków budowlanych, proponuje też naukę przyszłym technikom renowacji elementów architektury.

Konkurs miał być także zachętą do poszukiwania możliwości poznawania dzieł sztuki w warunkach domowych - w czasach, gdy muzea i galerie zostały zamknięte.

Początkowo zainteresowanie uczniów nie było imponujące, za to nauczyciele odważnie podjęli wyzwanie i prześcigali się w konkursowej kreatywności. W końcu do zabawy dołączyli i uczniowie.

Na profilach Zespołu Szkół Budowlanych na Facebooku - TUTAJ i Instagramie, do niedzieli 25 kwietnia można głosować na najlepsze interpretacje. Autorzy prac, które zdobędą największą liczbę lajków w poszczególnych kategoriach, otrzymają nagrody w postaci bonów pieniężnych.

Prace nauczycieli i uczniów spoza Śląska Cieszyńskiego (wciąż można je przysyłać organizatorom) biorą udział w konkursie honorowo, bez możliwości zdobycia nagród.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 30 kwietnia, a nadesłane prace będą wystawione w maju i czerwcu w ZSB w Cieszynie i CKZ w Bażanowicach. Zapraszamy do oglądania i głosowania!

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy