Nowy numer 13/2024 Archiwum

Trzonka czeka na pielgrzymów

Na tradycyjny odpust w kaplicy Matki Bożej Śnieżnej na Trzonce zaprasza parafia w Porąbce. W niedzielę 2 sierpnia o godz. 12:00 Mszy św. przewodniczyć będzie tutaj abp Janusz Juliusz, nuncjusz apostolski w Słowenii.

Przybywający tutaj pielgrzymi będą mogli skorzystać także z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Organizatorzy proszą, aby pątnicy pozostawili samochody na początku podejścia do kaplicy. Ważne, aby pozostawić drożne szlaki komunikacyjne dla służb porządkowych i medycznych.

Do kaplicy na Trzonce pielgrzymują wierni z Porąbki - miejscowa parafia opiekuje się tym miejscem kultu - a także z Andrychowa, Czańca i Targanic oraz nawet odległych miejscowości Śląska i Małopolski. Budowla znajduje się na wysokości 729 metrów n.p.m,  pobliżu zielonego szlaku, wiodącego z Porąbki na Kocierz. Można tutaj dotrzeć także od strony Wielkiej Puszczy oraz Andrychowa i Targanic. Ubiegłorocznym uroczystościom przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a liczba uczestników odpustu sięgnęła dwóch tysięcy. Pątnicy przybywają na Trzonkę, żeby się pomodlić i nabrać wypływającej u stóp kaplicy wody, której przypisuje się właściwości lecznicze.

Kapliczkę na Trzonce zbudowano prawdopodobnie jeszcze w XVIII wieku, w nieznanych nam dziś okolicznościach. Dedykowano ją Matce Bożej Śnieżnej. Ten tytuł nawiązuje do legendy, według której Maryja miała ukazać się papieżowi Liberiuszowi, prosząc o zbudowanie kościoła. Jego miejsce wskazał śnieg, który w pierwszych dniach sierpnia miał pokryć rzymskie wzgórze Eskwilinu. Wzniesionej tutaj bazylice nadano tytuł Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej).

Nie są znane wiekowe dzieje kapliczki. Ale za to żywa jest tradycja z czasów II wojny światowej, która opiece Matki Bożej przypisuje cudowne ocalenie stacjonujących w okolicy partyzantów. Przy kaplicy na Trzonce znajdował się punkt kontaktowy oddziałów „Garbnik” i „Sosienki”. Przyprowadzano tutaj więźniów zbiegłych z KL Auschwitz, którym partyzanci okazywali pomoc. Wielu z nich - prawdopodobnie ponad 2000 - zasiliło oddziały podziemia. Oczekujący kolejnego przerzutu więźniów partyzanci z „Garbnika” usłyszeli dobiegające od strony drogi dziwne odgłosy. Cichaczem wycofali się więc ze swoich pozycji. W ten sposób uszli obławie, prowadzonej przez wojska niemieckie, prawdopodobnie na skutek zdrady. Fakt ocalenia przypisywali opiece Matki Najświętszej.

Pierwsze nabożeństwa na Trzonce odprawiał w latach 50. ubiegłego wieku ks. Jan Stachańczyk z Czańca, który przychodził tutaj z grupą młodzieży. Pod koniec lat 50. krakowska Kuria przekazała piecze nad kapliczką parafii w Porąbce. W ostatnim czasie przeprowadzono tutaj szereg prac remontowych i modernizacyjnych. W kaplicy znajduje się rzeźba upadku Chrystusa, obraz Matki Bożej Śnieżnej pędzla Józefa Laszczaka z Porąbki oraz płaskorzeźba Madonny, wykonana przez Adama Siwka z Andrychowa.
 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy