Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zaćmienie słońca w Sopotni Wielkiej

Pasjonaci astronomii ze stowarzyszenia Polaris uroczyście otwierają Obserwatorium Astronomiczne, zlokalizowane na Zespole Szkół nr 4. W piątek 20 marca można było z nimi obserwować częściowe zaćmienia Słońca.

Po ponad 20 latach działalności stowarzyszenie Polaris OPP spełnia swoje wielkie marzenie: otwiera Obserwatorium Astronomiczne w Sopotni Wielkiej. Uroczystości odbędą się 20 i 21 marca. W piątek - wstęp wolny, w sobotę - dla zaproszonych gości.

W programie 20 marca:

9.00 - wykład inauguracyjny na temat zaćmienia Słońca wraz z prezentacją multimedialną - sala konferencyjna w siedzibie Stowarzyszenia Polaris OPP;

9.30 - rozpoczęcie pokazów Słońca za pomocą teleskopów zlokalizowanych przed siedzibą POLARIS-OPP, jak i spod kopuły Obserwatorium Astronomicznego na Zespole Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej (wstęp pod kopułę po uprzednim zgłoszeniu się do siedziby Polaris OPP i wpisaniu na listę wejść);

10.00 - wejście pierwszej grupy osób do Obserwatorium Astronomicznego pod przewodnictwem koordynatora POLARIS-OPP;

10.30 - wejście drugiej grupy;

11.00 - wejście trzeciej grupy;

11.30 - wejście czwartej grupy;

12.00 - zakończenie oprowadzania grup po obserwatorium.

Istnieje również możliwość grupowego zwiedzania samego budynku Obserwatorium Astronomicznego na Zespole Szkół nr 4 bez pokazów teleskopowych czy otwierania kopuły w przypadku opadów atmosferycznych.

Natomiast goście zaproszeni do Obserwatorium Astronomicznego 21 marca będą uczestniczyć w oficjalnym poświęceniu obiektu, jego zwiedzaniu, prezentacji filmu z etapów budowy, wykładzie inauguracyjnym: "Gwiezdna pogodynka, czyli co możemy aktualnie zobaczyć na nocnym niebie" autorstwa Jana Desselbergera - radiowego astronoma współpracującego z Radiem Katowice, wykładzie z okazji obchodów Międzynarodowego Roku Światła 2015: "Nie zapominajmy o świetle gwiazd" autorstwa dr Jacka Czakańskiego z Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

O 21.00 rozpoczną się wieczorne pokazy teleskopowe pod kopułą Obserwatorium Astronomicznego, o 22.00 prelekcja na temat zasad ochrony ciemnego nieba wraz z prezentacją metod redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem na przykładzie Sopotni Wielkiej, a o 23.00 - nocne obserwacje głębokiego kosmosu.

- Budowa obserwatorium zlokalizowanego na Zespole Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej i zarazem na terenie pierwszego w Polsce, zmodernizowanego obszaru czynnej ochrony ciemnego nieba, to uwieńczenie wieloletniej działalności naszego stowarzyszenia - podkreślają pasjonaci z Sopotni Wielkiej. - Jest to nie tylko sposób na aktywną popularyzację astronomii i nauk pokrewnych, ale i próba zwrócenia uwagi na problem postępującego w naszym kraju zanieczyszczenia sztucznym światłem. Dlatego też poprzez otwarcie obserwatorium chcemy zachęcić wszystkich uczestników do stosowania tzw. racjonalnej polityki oświetleniowej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy