Nowy numer 13/2024 Archiwum

Gmina bez kopalni jak parafia bez kościoła

Wierni w Brzeszczach modlą się w intencji strajkujących i godnego rozwiązania sporu.

Specjalne nabożeństwa w intencji strajkujących górników oraz modlitwy o to, by pomyślnie i godnie rozwiązać trwający spór społeczny – zapowiadają na niedzielę 11 stycznia proboszczowie parafii w Brzeszczach koło Oświęcimia. Górników z KWK „Brzeszcze”, strajkujących z powodu rządowych planów likwidacji kopalni, wsparło kilkuset mieszkańców gminy, którzy 9 stycznia przyszli pod bramę brzeszczańskiego zakładu, by wyrazić swą solidarność z protestującymi.

„Tak jak nie można wyobrazić sobie istnienia parafii bez kościoła, tak trudno wyobrazić sobie istnienie naszej gminy bez kopalni, która dotychczas była główną «żywicielką» całej okolicy” – podkreślił ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii w Jawiszowicach-os. Brzeszcze, do której należy duża część strajkujących górników. „Determinacja strajkujących pod ziemią górników wynika z troski o swoje rodziny, o przyszłość ich dzieci. Dlatego też codziennie będziemy odprawiać Msze święte i modlić się o pomyślne rozwiązanie problemów dotyczących kopalni” – dodał. Kapłan przypomina, że „kościół jest duchowym sercem parafii, a kopalnia sercem gospodarczym i ekonomicznym całej Gminy”.

W niedzielę, 11 stycznia, po każdej Mszy św. w parafii na os. Brzeszcze odbędą się specjalne nabożeństwa. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem – przez wstawiennictwo patronki parafii Matki Bożej Bolesnej oraz patronki górników św. Barbary – wierni modlić się w intencji strajkujących, ich rodzin, wszystkich pracowników oraz o uratowanie przeznaczonej do likwidacji kopalni.

Także ks. Kazimierz Kulpa, proboszcz parafii św. Urbana w Brzeszczach, na terenie której znajduje się kopalnia zapowiada niedzielne modlitwy w intencji jak najszybszego i godnego rozwiązania trwającego sporu. Proboszcz zachęca mieszkańców do wspólnej modlitwy. „W związku z trudną sytuacją, jaka zaistniała w górnictwie, zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji mądrego i służącego dobru wspólnemu rozwiązania tej kwestii” – podkreślił. W sobotę o 17.00 odprawiona zostania Msza św. w tej intencji.

9 stycznia w zagrożonych likwidacją kopalniach – w małopolskiej KWK „Brzeszcze”, oraz w śląskich – KWK „ Bobrek-Centrum”, „ Sośnica-Makoszowy” i „Pokój”, protestowało ok. 1,5 tys. górników. Prawie 700 z nich przebywa na głębokości ok. 640 metrów w kopalni w Brzeszczach.

Związkowcy z branży górniczej zapowiadają rozszerzenie akcji protestacyjnej na cały region śląsko-dąbrowski.

Kopalnia „Brzeszcze” powstała w 1903 r. Zatrudnia obecnie ponad 2,1 tysiąca ludzi. Jest najbardziej metanową kopalnią Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Wszystkie jej pokłady zaliczane są do IV kategorii zagrożenia metanowego.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy