Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kuba Wolny - kolejny świetny skoczek ze Szczyrku

W tym roku po raz pierwszy znalazł się w kadrze. W konkursie Pucharu Świata w Wiśle nie poszło mu najlepiej, ale sukces przyszedł podczas rywalizacji juniorów we włoskim Predazzo, gdzie zdobył złoto.

Jakub Wolny w konkursie Mistrzostw Świata Juniorów w pierwszej serii uzyskał 91 metrów i zajmował na półmetku rywalizacji 6. miejsce. W drugiej serii skoków poszło mu znacznie lepiej i udało mu się skoczyć aż o 8 metrów dalej. Wykonany dobrze pod względem stylu skok zagwarantował mu najwyższe miejsce na podium. Za naszym reprezentantem pozostał austriacki skoczek Patrick Streitler i reprezentant Rosji Evgeni Klimov.

Złoty medal dla Polski wśród juniorów wywalczył po raz drugi w historii. Wcześniej złoto zdobył Mateusz Rutkowski w 2004 r.

Jakub Wolny ma 18 lat i pochodzi z Bystrej, niedaleko Szczyrku. Jest zawodnikiem LKS Klimczok Bystra i uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. W tegorocznym konkursie startowali także dwa absolwenci szczyrkowskiej SMS: Krzysztof Biegun z Gilowic, który zajął 6. miejsce i Aleksander Zniszczoł - zakończył zawody na miejscu 13.

Spośród polskich zawodników w pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze Klemens Murańka, który zajął 8. miejsce.

- To najszczęśliwszy dzień w moim życiu - podsumowywał złoty medalista, trochę zaskoczony swoim sukcesem, który przyszedł po ostatnich niezbyt udanych skokach w zawodach Pucharu Świata w Wiśle i w Zakopanem.

Jest kolejnym skoczkiem z Beskidów, który skokami narciarskimi zafascynował się dzięki Adamowi Małyszowi. Umiejętności nabywał pod okiem pierwszego trenera: Jarosława Koniora w LKS Klimczok Bystra. Później został uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku, którą obecnie kieruje dyrektor... Jarosław Konior. Tu jego trenerem jest Sławomir Hankus, a nad jego sportowym rozwojem w kadrze juniorów czuwa trener Maciej Maciusiak.

Orły ze Szczyrku latają coraz dalej

W składzie polskiej reprezentacji skoczków narciarskich tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów we włoskim Val di Fiemme znaleźli się dwaj obecni uczniowie szczyrkowskiej SMS: Przemysław Kantyka z drugiej klasy liceum i Jakub Wolny. uczeń klasy trzeciej. Startowali też dwaj absolwenci SMS Szczyrk – Krzysztof Biegun i Aleksander Zniszczoł.

Podczas zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi kibicować będziemy również absolwentowi tej szkoły: Piotrowi Żyle.