Nowy numer 13/2024 Archiwum

Uczniowie z jego szkoły

W marcu 2006 r. odbyło się uroczyste nadanie imienia św. Józefa Bilczewskiego wilamowickiemu Gimnazjum.

Imię św. Bilczewskiego nosi w Polsce tylko ta jedna szkoła: w jego rodzinnych Wilamowicach. I choć w istocie szkolne placówki są tu dwie: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum – to łączy je tak wiele elementów, że nikogo nie dziwi tu mówienie o jednej szkole. Obie, podobnie jak cały wilamowicki Zespół Szkolno-Przedszkolny, noszą imię wielkiego rodaka. To znak pamięci o trosce, jaką wobec wilamowckiej szkoły wykazywał święty absolwent tej placówki. Żywo interesował się jej stanem i utworzył specjalny fundusz stypendialny wspierający edukację ubogiej i uzdolnionej młodzieży z Wilamowic.

Swoją siedzibę mają w jednym gmachu. O jego budowę przed laty zabiegał sam Arcybiskup. Wzniesiona szkoła nosiła przed wojną jego imię. Udało się je przywrócić Szkole Podstawowej na początku lat 90. Podjętej wtedy rozbudowie budynku towarzyszyło błogosławieństwo Jana Pawła II, który poświęcił kamień węgielny dla tego dzieła.

- Powstałe w 1999 r. Gimnazjum początkowo formalnie było „bezimienne”, ale nie ulegało wątpliwości, że całej uczniowskiej wspólnocie patronuje Arcybiskup. Bardzo mocno przeżywaliśmy beatyfikację i przygotowania do uroczystości dziękczynnych w 2002 roku, podczas których kard. Józef Glemp poświęcił szkolny sztandar - wspomina Stanisław Jonkisz, dyrektor wilamowickiego Gimnazjum.Także ten sztandar jest wspólny dla wszystkich uczniów.

Potem nadeszły wieści o kanonizacji, więc z oficjalnym nadaniem imienia postanowiono jeszcze poczekać. - Ta chwila była od dawna już niemal pewna, ale tak bardzo wyczekiwana” – dyrektor Jonkisz 20 marca nie ukrywał wzruszenia i radości. Po poświęceniu upamiętniającej ten dzień tablicy wmurowanej przy wejściu do szkoły, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice oraz liczni goście w procesji pod przewodnictwem biskupa Janusza Zimniaka przeszli do kościoła na dziękczynną Mszę Świętą.

Z tej okazji także poświęconą przez Jana Pawła II płytę kamienia węgielnego przeniesiono na frontową ścianę budynku, a gimnazjalny zespół wokalny nagrał dedykowaną patronowi płytę CD z piosenkami religijnymi.

Delegacja szkolna uczestniczyła też 21 marca w bielskiej Książnicy Beskidzkiej w otwarciu wystawy ilustrującej życiową drogę św. Bilczewskiego. Na wystawie pojawiło się szereg pamiątek udostępnionych publiczności po raz pierwszy: rękopisów, fotografii. Patronat honorowy nad wystawą objęli biskup Tadeusz Rakoczy i kard. Marian Jaworski, metropolita lwowski, którego podczas otwarcia reprezentował pracujący we Lwowie kapłan naszej diecezji: ks. Jacek Waligóra. Uroczyste spotkanie towarzyszące otwarciu wystawy dedykowane zostało Janowi Pawłowi II, wiele razy podkreślającemu swój związek z postacią św. Bilczewskiego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy