Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dwie Ekstremalne Drogi Krzyżowe w Beskidach

Trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Bielska-Białej i Puńcowa wymagają sporego wysiłku fizycznego. Prowadzą trasami górskimi na odcinku 40 km, a suma przewyższeń to od 300 do 1770 m.

- Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych - podkreśla brat Mirosław Myszka, pallotyn, który - za przykładem pomysłodawców Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Krakowa - zaprasza na trud wędrówki.

W naszej diecezji, te szczególne nabożeństwa odbędą się - na Śląsku Cieszyńskim w nocy z piątku na sobotę (z 22 na 23 marca) a w Bielsku-Białej - z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek (z 28 na 29 marca). Przed wyruszeniem konieczne jest wcześniejsze zapisanie się drogą elektroniczną, a następnie - w dniu wyruszenia na trasę - w miejscu startu Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Ekstremalna Droga Krzyżowa na Śląsku Cieszyńskim rozpocznie się Mszą św. w kościele św. Jerzego w Puńcowie 22 marca o godzinie 20.00. 43-kilometrowa droga wiedzie trasą:Puńców – Leszna Górna – Ustroń – Skoczów – Ochaby Wielkie – Chybie

Jak informują organizatorzy - studenci z Puńcowa - pierwsze 10 km trasy przebiega wiejskimi drogami asfaltowymi, słabo oświetlonymi. Konieczne trzeba wziąć elementy odblaskowe. Dalsza część trasy wiedzie stromo pod górę ścieżką przez las. Na tym odcinku nie ma oświetlenia, więc konieczne jest zabranie dobrej latarki. Ścieżka jest błotnista i nieodśnieżona. Studenci zalecają wziąć wysokie, nieprzemakalne buty i/lub stuptuty. Mogą się też przydać kijki trekingowe. Dalsza część trasy przebiega wałem nad Wisłą - częściowo utwardzoną drogą kamienistą, częściowo błotnistą. Ostatni odcinek około 6 km wygląda podobnie jak początek trasy.

Na odcinku między Leszną Podlesiem, a Ustroniem nie ma możliwości dojechania samochodem (ok. 5 km). Trasa jest przeznaczona dla osób z dobrą kondycją fizyczną. Suma przewyższeń wynosi ok. 300 m.Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w EDK jedynie za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.W sprawie zapisów można się kontaktować z organizatorami: Piotrem Rogiem (pszrog@gmail.com) i Ewą Jaksik (ewa.jaksik@gmail.com.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Bielsku-Białej liczy 40 km i wiedzie przez góry. Suma przewyższeń to 1770 m. Trasa zaczyna się przy parafii św. Andrzeja Boboli i św. Wincentego Pallottiego w Bielsku-Białej obok Szpitala Wojewódzkiego pod Szyndzielnią, a skończy w Buczkowicach. Drogę rozpocznie uroczysta Eucharystia (o godz. 18.00) w Wielki Czwartek. Trasa jest bardzo długa, wyczerpująca i wymaga dużego wysiłku fizycznego.

- Droga przebiega przez góry - tłumaczy brat Mirosław Myszka SAC. - Przechodzimy szlakami turystycznymi, idąc od kościoła pallotynów Aleją Armii Krajowej, przez Dębowiec, Szyndzielnię (1028 m), Klimczok (1117 m), Stołów (1035 m), Błatnią (917 m), Brenną (miejscowość), Horzelicę (797 m), Stary Groń (792 m), Grabową (907 m), Przełęcz Salmopolską (934 m), Malinów (1114 m), Malinowską Skałę (1152 m), Kopę Skrzyczeńską (1189 m), Małe Skrzyczne (1208 m), Skrzyczne (1257 m), Lanckoronę (831 m), Buczkowice k. Szczyrku (rondo).

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Bielsku-Białej jest bardzo wymagająca. Trasa jest przeznaczona dla wytrawnych piechurów, osób aktywnych fizycznie, zdrowych, przyzwyczajonych do wysiłku fizycznego, mających doświadczenie w długich pieszych wędrówkach. - Prosimy o rozważną decyzję wzięcia udziału w EDK, w zależności od indywidualnych możliwości wysiłkowych - dodaje brat Myszka.

Zapisy i informacje www.edkbielsko.powolania.pl; e-mail: edkbielsko@powolania.pl

Strona internetowa twórców EDK:www.edk.org.pl.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy