Nowy numer 13/2024 Archiwum

O żołnierzach wyklętych - w Cieszynie

W politycznych procesach otrzymali wyroki śmierci za to, że marzyli o niepodległości i nie chcieli Polski komunistycznej.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w piątek 1 marca o 10.30 w cieszyńskim ratuszu odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca ofiary przeprowadzonych w tym miejscu w 1946 r. procesów politycznych. Zostało w nich skazanych na śmierć 18 osób.

- W ten sposób oddamy hołd ludziom związanym z Narodową Organizacją Wojskową oraz oddziałem Konspiracyjnego Wojska Polskiego „Wędrowiec”.  Wydane w 1946 r. wyroki śmierci zostały wykonane. Druga z wymienionych formacji była kontynuatorką podziemnej działalności Armii Krajowej. Trzeba pamiętać, że na terenie powiatu cieszyńskiego działały również inne organizacje niepodległościowe, jak chociażby Zgrupowanie Oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego „Bartka”. Wyroki śmierci w stosunku do członków tych organizacji zapadały jednak w innych miejscach i czasie – mówi Ryszard Macura, prezes stowarzyszenia „Wszechnica”, które jest inicjatorem upamiętnienia zamordowanych działaczy niepodległościowego podziemia i ich współpracowników.

Na cieszyńskiej liście ofiar politycznych procesów sądowych, zamordowanych na podstawie tych wyroków znaleźli się: Karol Bączek  "Karlik" (26 lat), Edward Bąk "Strzemię" (28), Bernard Brandys (46), Jan Dziedzic "Mściciel" (39), Józef Gabzdyl "Czarny" (22), Władysław Greń "Sówka" (25), Paweł Heczko "Edek" (40), Robert Kołodziej "Ojciec" (44), Zygfryd Kołodziej "Jastrząb" (18), Anna Krużołek (45), Emil Michnik (27), Teofil Młotek "Sowa" (32), Emil Ruśniok "Gustlik" (35), Bolesław Sobocik (36), Eryk Szmajduch "Tarzan" (32), Wilhelm Szwajnoch "Prom" (41), Stefan Wójcik (24), Antoni Zontek (31). Na pamiątkowej tablicy, która umieszczona została w holu przed wejściem do sali sesyjnej ratusza przy ich nazwiskach umieszczone zostały znamienne słowa: "Przyjął Was Bóg - pamięta o Was Polska".

O 10.45 w sali sesyjnej rozpocznie się konferencja z udziałem historyków IPN, poświęcona działalności antykomunistycznego podziemia na Śląsku Cieszyńskim.

Program konferencji „Żołnierze wyklęci” na cieszyńskiej ziemi

10.45 – Otwarcie konferencji

11.00 –  Wykład Grzegorza Księżyca: Procesy polityczne w Cieszynie w 1946 roku

11.30 – Wykład dr. Adama Dziuby: Podziemie poakowskie w latach 1945 – 1948

12.00 – Przerwa

12.20 – Wykład dr. Tomasza Kurpierza: Likwidacja zgrupowania NSZ Henryka Flamego „Bartka”

12.50 – Wykład dr. Dariusza Węgrzyna: Podokręg cieszyński Narodowej Organizacji Wojskowej

13.20 – Zamknięcie konferencji

- Na uroczystość zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią regionu, a zwłaszcza rodziny zamordowanych, których przez tyle lat nie wolno było publicznie wspominać. Przez wiele lat tematyka związana z funkcjonowaniem po II wojnie światowej polskiego podziemia niepodległościowego była albo zakazywana, albo z różnych powodów zapominana. Dlatego dzisiaj z trudnością docieramy do świadków tamtych wydarzeń, bądź rodzin ofiar tamtych czasów. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkich zdołaliśmy zaprosić osobiście, a chcielibyśmy, by w takiej chwili nie zabrakło nikogo, kto do dziś o nich pamięta – podkreśla prezes Macura.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy